Tetszett a cikk?

Kormányunk minden módosítást végrehajt annak érdekében, hogy a médiatörvényt az uniós szabályozással összhangba hozza - írja a Wall Street Journal című amerikai üzleti lapban közölt cikkében Csák János londoni magyar nagykövet. A Magyarország uniós szakmai programja (Hungary's agenda for Europe) című írásban a nagykövet elsősorban a sokat bírált és az Európai Bizottság figyelmét is felkeltő médiatörvényt veszi védelmébe.

Nagy próbatétel volt a magyar uniós elnökség indulása, és őszintén remélem, hogy a magyar kormánynak a médiatörvénnyel kapcsolatban felmerült uniós aggodalmakra adott válasza új fejezetet nyit majd az elmúlt nehéz heteket követően - írja a Wall Street Journal által közölt pénteki cikkében Csák János londoni nagykövet, egykori Mol-vezér. A bevezetőjében a magyar uniós kihívásokról szóló írás néhány sor után tér rá a médiatörvény ügyére, amellyel kapcsolatos kifogásait Neelie Kroes médiaügyekért felelős uniós biztos fejtette ki nemrég.

Mint minden magyar, én is bánom, hogy ekkora vitát kavart a médiatörvény éppen az uniós elnökség átvételének a pillanatában, de bízom benne, hogy a kormány hamar munkához lát majd, hogy professzionálisan és sikeresen valósítsa meg ambíciózus elnöki programját - írja Csák János.

Csák azt írja, elismeri, hogy a kormány elmagyarázhatta volna jobban a médiatörvényt és azt is, hogy milyen okok teszik indokolttá. Megelégedését fejezi ki amiatt, hogy Magyarország formális eljárásban oszlathatja el a törvényt övező uniós aggodalmakat és elismételte azt, amit korábban több kormányzati tisztségviselő is elmondott: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az uniós joghoz igazítsa médiaszabályozását.

A nagykövet azt írja, hogy a médiatörvény részleteibe nem szeretne belemenni, ám azt állítja, azt nem azért alkották, hogy a szólásszabadságot korlátozza, vagy elnyomja a véleményszabadságot, illetve a média sokszínűségének próbáljon korlátot állítani.  Csák arra hivatkozik, hogy az előző, részben a kommunista időkben megfogalmazott törvény szerencsétlenül alkalmatlan volt, és szerinte nem volt jó hatással sem a hazai médiapiacra, sem az újságírói nívóra. Csák azzal érvel, hogy az új törvény új életet lehel a közszolgálati műsorsugárzásba, és átláthatóbbá teszi azt.

Majd arra hivatkozik, hogy kormányok egész sora - köztük a brit - jutott arra, hogy felülvizsgálja saját médiaszabályozását. A magyarok nem ismerik a helyes választ mindenre, ám kezdeményezzük a közerkölcsök védelmét egy konvergens médiavilágban - írja Csák János.

A nagykövet igyekszik eloszlatni az aggályokat, hogy a törvény elkészítése antidemokratikus lett volna, amit szerinte cáfol az, hogy a demokratikusan választott parlament megszavazta. Csák azt állítja, hogy a viták kiváltó oka részben az volt, hogy az Orbán-kormánynak kétharmados alkotmányozó többsége van a parlamentben, szerinte ez riasztóan hat a politikai elemzőkre.

Csák János szerint a médiatörvény körüli izgalmak szégyene, hogy elfedi a magyar kormány által felkarolt igazán fontos szakpolitikai kérdéseket, olyanokat, amelyek az uniós pénzügyi felépítmény erősítését, valamint az energiabiztonságot célozzák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!