Gulyás szerint békepártiság jele, hogy az USA rakétákat küld Ukrajnának - élőben a kormányinfóról
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Kezd helyreállni a nyugalom Kairóban, miután az ellenzék és a hatalom képviselői vasárnap tárgyaltak egymással: a boltok kinyitottak, az emberek dolgoznak, heteken belül pedig már a turisták is megjelenhetnek Egyiptomban. Ugyanakkor az elmúlt napok eseményeivel valami végleg megváltozott és az országban ezentúl „bármikor bármi megtörténhet”.
Egyelőre nem tudni, hogy az ellenzék és a hatalom között folyó tárgyalások csak a Nyugat felé tett „kirakatlépésnek” tekinthetők vagy valóban komolyan vehetők – mondta a hvg.hu-nak a Kairóban élő Weiss Dániel, aki odakint az egyik nemzetközi szervezet munkatársa. Weiss úgy véli, a kormány lépése inkább amolyan „kirakatlépés”, amely jól illeszkedik a bűnbakkeresés politikájába is. Ezzel kapcsolatban Weiss Dániel emlékeztetett rá, hogy a Mubarak-rezsim azon egykori miniszterek ellen lépett fel az utóbbi napokban, amely a kritikus időszakban nem állt ki az elnök mellett. „Az ipari miniszter vagyonát zárolták, őt magát pedig nem engedik ki az országból.
Ugyancsak zárolták az egykori turisztikai miniszter vagyonát is” – mondta Weiss, hozzátéve: mivel Egyiptomban a „legalacsonyabb szintű rendőrtől kezdve a miniszterekig” mindenki korrupt, ezért a kormány bárkin könnyen fogást tud találni. „Itt baksissal működik minden, ez az olaja a gazdaság motorjának” – utalt Weiss Dániel arra, hogy a „borravalók országában” a korrupció a kultúra része. Igaz, szerinte néhány miniszter-üzletembernek nem kell tartania attól, hogy elszegényedik, az ipari miniszternek például tulajdonrésze van az egyik közel-keleti multinacionális vállalatban, így vagyona egy része amúgy is külföldön van.
Kairóban kezd helyreállni a rend. Bár iskolába csak egy hét múlva mennek újra a gyerekek, a felnőttek már dolgoznak. A közbiztonság sokat javult, de mivel a hírek szerint még vannak szabadon kószáló, börtönből szabadult rabok, a házakat továbbra is civilek őrzik. Érvényben van még a kijárási tilalom is, igaz, immáron csak este 7-től reggel 6-ig, azaz amikor vaksötét van. Az autóközlekedés is sűrű már (hétfőn dugók is kialakultak), a forgalmat még mindig nem rendőrök, hanem civilek irányítják. Az utcákon ugyanakkor már megjelentek rendőrtisztek is.
A boltok újra kinyitottak, megérkeztek az élelmiszeráruk, sőt, a zöldség sokkal olcsóbb lett, mint korábban. „Ennek egyszerű oka van. A tüntetések alatt az export leállt, így a megmaradt zöldségeket, gyümölcsök most visszakerültek a hazai piacra” – magyarázta Weiss Dániel. A zavargások hatására a font értéke is romlott némiképp, de nem jelentősen. Weiss szerint a következő hetekben a turizmus is fellendülhet és várhatóan akciós ajánlatokkal próbálják majd a külföldieket visszacsábítani az országba mindazok, akik a turizmusból élnek.
Jóllehet hétfőn már nyugalom van Egyiptomban, az emberek úgy érzik, már semmi nem lesz olyan, mint régen. „Azt érezzük, hogy hiába normalizálódik a helyzet a következő napokban, a jövőben itt bármi bármikor megtörténhet” – mondta a Kairóban élő magyar férfi.
A bizonytalanság az országban működő nemzetközi szervezetekre is hatással van. „A nemzetközi szervezetek elég nagy dilemma előtt állnak, mert nem tudják, hogy a kormányt vagy az ellenzéket támogassák ezentúl. Eddig a kormányt támogatták, cserébe stabilitás volt, most viszont az látszik, hogy a kormány nem tudja garantálni a stabilitást. Ha viszont az ellenzék felé közelednek a nemzetközi szervezetek, akkor könnyen ellenséggé válhatnak a hatalom szemében és az országon kívül találhatják magukat” – magyarázta Weiss Dániel.
Eközben a Tahrír téren tüntetőket igyekszik szépen lassan „karanténba” zárni a hatalom, de legalábbis különféle trükkökkel elérni, hogy egyre kevesebben legyenek a téren. E célból például nem engedik, hogy ételt vigyenek be a térre. Weiss szerint ha lesz nagyobb megmozdulás, akkor arra pénteken, a déli imát követően kerül majd sor. A tüntetők ekkora ígértek egy újabb nagyobb tüntetést.
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Több világörökségi védelmet élvező épület is van a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kínálatában.
Az MVM elkezdi kiküldeni az elmaradt villanyszámlákat.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.
A politikus szerint minden jelöltnek mérlegelnie kell, hogy az indulása hozzátesz-e az ország jövőjéhez.
A színésznő szerint az egykori politikus eltaszította magától a barátait.