szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.

Most érkezett

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
27 28 29 30 31
38

Az S&P rontott Líbia adósi besorolásán

 Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő kedden egy osztályzattal rontotta Líbia adósi besorolását, egy nappal azután, hogy a Moody's is ugyanígy döntött. A hitelminősítő egyben a további rontás lehetőségére figyelmeztetett "amennyiben az országban folytatódik az erőszak és a káosz."

Unicredit és Eni

A drámai líbiai események miatt jegeli az észak-afrikai országban tervezett beruházását az olasz Unicredit, amely nemrégiben kapott engedélyt egy, a líbiai kormánnyal közös bank alapítására.

Az UniCredit mellett az olasz Eni kőolajipari csoport lehet a líbiai zavargások másik nagy vesztese. Olaszország Líbia legnagyobb külföld befektetője, az Eni gyakorlatilag a Kadhafi-éra kezdete óta tevékenykedik az országban, és a 41 év alatt az egyik legjelentősebb befektető lett: naponta 250 ezer hordó olajat termel ki Líbiában, az ország teljes termelésének 14 százalékát. De vannak a társaságnak érdekeltségei Egyiptomban, Tunéziában és Jemenben is.
   
Az Eni keddi közlése szerint a líbiai kitermelés rendben zajlik, nincsenek fennakadások. Abban bíznak, hogy a rendszer megdöntése után is szükség lesz rájuk, mert a lehetséges utód éppúgy rá lesz utalva a kőolajból és földgázból származó bevételekre, mint a Kadhafi-rendszer.

Erdogan óva inti Tripolit a tiltakozók elleni brutális fellépéstől

"A brutális támadások azokkal szemben, akik kifejezésre juttatják a demokrácia iránti igényüket, csak felgyorsítják az erőszak spirálját és veszélybe sodorják az ország egységét." A mérsékelten iszlamista török miniszterelnök, akit az arab országok utcáin a palesztinokat védelmébe vevő és Izraelt élesen bíráló politikusként emlegetnek, az elmúlt hetekben támogatásáról biztosította a Hoszni Mubarak egyiptomi elnök rezsimje ellen tüntetőket.
   
Keddi beszéde azután hangzott el, hogy ellenzéke bírálta őt, amiért nem reagált kellő határozottsággal a Líbiában kibontakozó népi mozgalom erőszakkal való elfojtására.
   
Erdogan kedden külön hangsúlyozta: több ezer török állampolgár vár arra, hogy evakuálják Líbiából, s kimenekítésüket Ankara a legfontosabb feladatnak tekinti. Szavai szerint Líbiában mintegy kétezer török vállalat dolgozott összesen mintegy 11 milliárd dollár értékű építési beruházásokon. Az észak-afrikai országban mintegy 25 ezer török él, s közülük az elmúlt napokban ezret telepíthettek haza.

Lemondott Líbia washingtoni nagykövete is

Lemondott Líbia amerikai nagykövete, Ali Aujali és távozásra szólította fel Kadhafi elnököt - írja a BBC. A volt nagykövet az ABC csatornának jelentette be lemondását. Korábban több más ország diplomáciai képviseletén is lemondtak a líbiai követek, a budapesti képviseleten pedig két dolgozó jelentette be, hogy átállnak a tüntetők oldalára.

Tábort állított fel az egyiptomi hadsereg a líbiai határon

Az egyiptomi hadsereg tábort állított fel Líbia keleti határán, ahol várják a líbiából menekülő helyieket és egyiptomiakat, illetve orvosi segítséget is nyújtanak, ha szükséges - közölte a Sabab Ifjúsági Mozgalom. A csoport megismételte, az egyiptomi Salumban segít azoknak a külföldi újságíróknak, akik el szeretnének jutni Bengáziba vagy az ország más területeire. 

Hollandia hadihajót küld Líbiába

Hollandia egy hadihajót, a HNLMS Trompot küldi Líbiába az ott rekedt hollandok kimenekítésére - írja blogjában a CNN egy NATO-parancsnokra hivatkozva. A hajón néhány napig akár több száz embert is el tudnak látni.

Kadhafi nem mond le a volt protokollfőnök szerint

A volt protokollfőnök szerint Kadhafi feltehetően az országban akar majd maradni és nem akar lemondani - írja a Reuters.

Medvegyev: a zavargások a fanatikusokat segíthetik hatalomra

Dmitrij Medvegyev orosz elnök az Interfax hírügynökségnek azt mondta, hogy a közel-keleti események eredményeképpen a fanatikusok juthatnak hatalomra és akár évtizedekig is fennmaradhat a jelenlegi, zavargásokkal teli állapot. Oroszország is kedden kezdi meg állampolgárai kimenekítését Líbiából, ahol hozzávetőleg 500 orosz dolgozik, például a Gazpromnál vagy a Sirte és Bengázi közötti vasútépítésen. 

1
27 28 29 30 31
38
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!