szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.

Most érkezett

Tripoliban vasárnap délelőtt egyelőre nyugodt a helyzet

Az éjszakai lövöldözések után Tripoliban vasárnap délelőtt ismét nyugalom honol - jelentette az ANSA olasz hírügynökség tudósítója a helyszínről. Jelentése szerint az éjjel egyes és sorozatlövések zaja hallatszott, de reggelre megszűntek a lövöldözések. A város nappal békés, éjszakánként válik veszélyessé - fűzte hozzá a tudósító. Vasárnap reggel nyugodtnak tűnt a helyzet, az utakat autók lepték, nem volt jele különösebb biztonsági intézkedésnek. A jelek szerint a kormány szilárdan a kezében tartja a főváros fölötti ellenőrzést. Az iskolákban ismét megkezdődött az oktatás, és néhány élelmiszerüzlet is kinyitott. A kereskedelmi tevékenység az elkövetkező órákban még aktívabbá válik - közölték helyi illetékesek. A benzinkutaknál sorok képződtek. Benzin ára jelenleg literenként 13 eurócentnek megfelelő összeg. A kormány további üzemanyagár-csökkentést ígért.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
5 6 7 8 9
38

Újabb véres összecsapások Tuniszban

Újabb összecsapásokra került sor szombat éjjel Tuniszban az átmeneti kormány ellen tüntetők és a tunéziai rendőrség között; az összetűzéseknek legalább három halálos áldozata és tucatnyi sebesültje van - közölték a hatóságok. Helyi lakosok szerint éjfél után lövések is dördültek Tuniszban, s a főváros felett helikopter járőrözött az éjjel. A belügyminisztérium arról számolt be, hogy több mint száz embert vettek őrizetbe gyújtogatás és súlyos károkozás miatt.

Ha Kadhafi marad, a NATO is beavatkozhat

Átmeneti kormányt alakított Kadhafi ellenzéke az ország keleti részén fekvő, a tüntetők kezén lévő Bengázi városban, és az ideiglenes kabinetet azonnal támogatásáról biztosította Líbia washingtoni nagykövete és ENSZ-beli hivatalos képviselője.

Az ENSZ BT lesújt Kadhafira és a családjára

Szankciókkal sújtotta szombaton Kadhafit és családtagjait, illetve a líbiai vezető közvetlen környezetéhez tartozó személyeket az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely egyben a Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.

Obama: Kadhafinak "most" kell távoznia

A Fehér Ház közleménye szerint az amerikai elnök Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetéskor mondta ezt. "Ha egy ország vezetője csak tömeges erőszak alkalmazásával tud hatalmon maradni, akkor elvesztette legitimitását, és azt kell tennie, ami jó országának, vagyis most kell távoznia" - mondta Obama. A Fehér Ház mindeddig nem követelte nyíltan Kadhafi távozását, s azt az álláspontot képviselte, hogy csak Líbia polgárai mondhatják meg, ki vezesse az országukat. (MTI)

Vasárnap indulhat a gép a Líbiában rekedt magyarokért

Az Index úgy értesült, hogy vasárnap délelőtt indul Líbiába az ott rekedt 50-60 magyar állampolgárért a Malév egyik charterjárata.

Átmeneti kormányt alakít Kadhafi volt igazságügyi minisztere

Átmeneti "alternatív" kormány megalakításáról kezdett tárgyalásokat az ellenzékiek kezén lévő kelet-líbiai Bengáziban az ország volt igazságügyi minisztere - jelentette szombaton egy líbiai lap internetes kiadásában. A Kurina című újság szerint Musztafa Muhammed Abdel Dzsalil hangsúlyozta, hogy Líbiának egységes országnak kell maradnia. "Líbia szabad, s fővárosa Tripoli" - mondta a volt miniszter Bengáziban. Dzsalil igazságügyi miniszter volt Kadhafi kormányában, és február 21-én mondott le, tiltakozva a hatóságok által alkalmazott erőszak ellen. (MTI)

Külföldieket mentett ki a líbiai sivatagból a brit légierő

Külföldieket menekített ki a líbiai sivatagból a brit királyi légierő (RAF) - jelentette be szombat este Liam Fox brit védelmi miniszter. A bejelentés szerint a RAF két C-130 Hercules típusú szállítógépe összesen 150 polgári személyt - briteket és más nemzetiségűeket - vitt Máltára Bengázi kikötővárosától délre fekvő sivatagi táborokból. Ezekben a táborokban elsősorban olajmunkások dolgoztak. Az elmúlt napok brit sajtóbeszámolói szerint a líbiai felkelés kitörése óta fegyveres bandák számos ilyen tábort kiraboltak, a külföldi munkások a helyi telefonhálózat működési fennakadásai miatt kapcsolatot is alig tudtak teremteni a külvilággal, emellett fogytán volt élelmiszer- és ivóvízkészletük is. (MTI)

A külügy is tud a Tripoliban elhurcolt magyar állampolgárról

A hvg.hu információja szerint a Külügyminisztérium szombat délelőtt értesült arról, hogy tripoli lakásából elhurcolták Tanzini Sohaly magyar-líbiai állampolgárságú férfit.

"Aput elhurcolták, nem tudjuk, látjuk-e még élve" - magyar segélykiáltás Tripoliból

Kétségbeesett levelet kapott munkatársunk egy líbiai-magyar lánytól, akinek Tripoliban élő líbiai-magyar állampolgárságú édesapjával, pénteken léptünk volna Sykpe-on keresztül kapcsolatba, hogy az ottani állapotokról tájékoztasson minket. Tamzinit azonban pénteken elhurcolták otthonából. Lánya Magyarországtól kér segítséget a nyilvánosságon keresztül. Levelét teljes terjedelmében közöljük.

1
5 6 7 8 9
38
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!