szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tengeri megfigyelőrendszert épít ki Kína a Kelet-kínai-tenger alatt, a 40 millió jüan (1,14 milliárd forint) értékű projekt öt éven belül készülhet el - jelentette be a kivitelezésért felelős illetékes szerdán Sanghajban.

A rendszer segítségével a jövőben a mostaninál jóval pontosabban követhetővé és rögzíthetővé válnak a mélytengeri folyamatok, és így jelentősen javulhat a földrengésekkel és cunamikkal kapcsolatos adatgyűjtés minősége is - mondta Vang Pin-hsziang.

A projekt alapját jelentő 20 kilométer hosszú tengeri kábelt a Csöcsiang tartomány partján fekvő Csousan-szigeteknél engedik majd a mélybe, a kivitelezésnél nagyrészt a közeli, 2009-ben próbaképpen felállított Hsziaocsüsan megfigyelőközpont tapasztalataira támaszkodva. A tervek köztt szerepel egy tengeri tudományos és technológiai központ felépítése Sanghajban, valamint további, valós idejű megfigyelést segítő víz alatti kamerák felszerelése is. A rendszer a közlekedés, teherhajózás, halászat, környezetvédelem terén is fontos információkkal szolgálhat, de segítségével lehetővé válik a japán-kínai kapcsolatokban neuralgikus pontnak számító tengeri olajmezők felügyelete is. 

A bejelentést megelőzően Ven Csia-pao kínai miniszterelnök múlt héten a tenger nyújtotta gazdasági lehetőségek aktív felhasználásának fontosságát hangsúlyozta, s a "tengeri gazdaság" fejlesztését szorgalmazta. A hivatalos irányvonalat tükrözi a projekt kiterjesztése is: a keleti partival párhuzamosan egy, a Dél-kínai-tenger alatti megfigyelőrendszer előkészítése is folyamatban van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!