szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megszavazta az Európai Parlament (EP) szerdán azt a javaslatot, amely szerint a jövőben egyértelműen és olvashatóan kell feltüntetni az élelmiszerek csomagolásán, hogy a termékben mennyi zsír, telített zsír, szénhidrát, cukor, fehérje és só van. A vásárlók ezzel tudatosabban dönthetik el, mit vesznek meg és mit nem. Az élelmiszeriparnak öt éve van alkalmazkodni az új előírásokhoz. Tabajdi Csaba szocialista EP-képviselő szerint az új szabályozás csalódást keltő.

A szerdai strasbourgi plenáris ülésen nagy többséggel fogadták el azt a szabályozást, amely szerint gondoskodni kell arról, hogy az élelmiszerek csomagolása, megjelenése ne adhasson okot a félreértésre.

A csomagolás elején, a márkanév mellett például egyértelműen fel kell tüntetni, ha valamilyen összetevőt mással helyettesítenek. Az allergén összetevők listáját a jövőben a csomagolatlan élelmiszerek, például a menzákon vagy éttermekben értékesített élelmiszerek esetén is kötelező lesz feltüntetni. Ugyancsak előírják a sertés-, bárány-, kecskehús és a szárnyasok eredetének feltüntetését is.

A jogszabály hivatalos közzététele után az élelmiszeriparnak legfeljebb öt éve lesz arra, hogy alkalmazkodjon az új előírásokhoz.

A javaslatról egyébként a soros magyar EU-elnökség ideje alatt, múlt hónapban állapodott meg a tagországok kormányait képviselő tanács és az Európai Parlament.

A szocialista Tabajdi Csaba szerint csalódást keltő eredmény született az élelmiszerek címkézéséről szóló uniós irányelv ügyében. A politikus úgy látja, hogy a hamarosan életbe lépő új jogszabály nem ad elegendő tájékoztatást a fogyasztóknak, ezért nem segíti megfelelően az egészségesebb táplálkozás kialakítását sem.

Tabajdi Csaba sajnálatosnak nevezte, hogy elbukott a napi ajánlott beviteli értékek kötelező jelölésére vonatkozó javaslat valamint a csomagolás főoldalán történő címkézés ötlete. Mindkettő szerinte az élelmiszeripari lobbi áldozatává vált.

Egészségügyi szempontból elfogadhatatlan az is, hogy a borok és szeszes italok energiatartalmának feltüntetése teljesen kimaradt a szabályozásból - tette hozzá. Előrelépésként értékelte ugyanakkor, hogy a szarvasmarhahús és a friss zöldség-gyümölcs mellett immár minden friss hústermék valamint a tojás esetében is kötelező lesz a származási ország feltüntetése, illetve az allergén anyagok címkézése.

Tabajdi Csaba
Túry Gergely
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!