szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem képes koalíciós kormány alakítására a vasárnapi görögországi választásokon legtöbb szavazatot szerzett konzervatív Új Demokrácia - közölte hétfőn Antonisz Szamarasz, az államfő által a kormányalakítással megbízott párt vezetője.

Antonisz Szamarasz
AP / Nikolas Giakoumidis

"Mindent megtettünk, amit tudtunk. Lehetetlen volt (koalíciót alakítani)" - mondta a pártvezér, visszaadva a kormányalakítási megbízást Karolosz Papuliasz köztársasági elnöknek. 

A pártvezér elmondása szerint megpróbált egy, a "nemzetet megmentő" kormányt felállítani, amelynek két célja az eurózónában való bentmaradás biztosítása és a Görögországnak nyújtott nemzetközi pénzügyi segély feltételrendszerének újratárgyalása lett volna. Ehhez azonban nem talált partnereket. "Minden pártot megkerestünk javaslatainkkal, amely részt vehetett volna ezen erőfeszítésben, de vagy nyíltan visszautasították a részvételt, vagy olyan feltételeket fogalmaztak meg, amelyeket mások nem tudtak elfogadni" - közölte Szamarasz.

A konzervatívok koalíciós kudarcát követően a választásokon második helyen végzett Sziriza (Radikális Baloldal) pártra száll a kormányalakítás feladata. Alexisz Ciprasz, a párt elnöke hétfőn délután 40 perces megbeszélést folytatott Szamarasszal, amelyet követően elmondta, a két párt nézetei homlokegyenest ellentétesek a főbb kérdések megoldását illetően. Míg a Sziriza ragaszkodik a megszorító intézkedések visszavonásához, addig konzervatívok erről hallani sem akarnak.

A Görögországot eddig kényszerkoalícióban kormányzó s a megszorításokat támogató két párt, az ND és a vasárnap a harmadik helyen végzett szocialista PASZOK együtt sem szerezett abszolút többséget, miután 108, illetve 41 képviselői helyet szereztek a 300 fős parlamentben. A Sziriza 52 mandátumhoz jutott, s valószínűtlen, hogy képes lenne a koalícióalakításra. Ehhez ugyanis - a megszorítás-párti ND és PASZOK támogatásának hiányában - az összes eddigi ellenzéki pártot - köztük a kommunistákat és a neonácikat is - közös nevezőre kellene hoznia.

Ciprasznak három napja lesz arra, hogy összeállítson egy koalíciót. Ha nem jár sikerrel, akkor a PASZOK kezdhet tárgyalásokba a kormányalakításról. Amennyiben a parlamentbe bejutott hét párt nem jut dűlőre, úgy a jövő hónapban új választásokat kell kiírni az adósságválsággal küzdő országban. 

A politikai válsággal fenyegető helyzet súlyos gazdasági következményekkel járhat. Az athéni pénzügyminisztérium név nélkül nyilatkozó tisztviselői hétfőn elmondták, hogy a dél-európai ország június végére kifogyhat a pénzből, amennyiben nem lesz kormánya. "Ha nem lesz kormány, amely tárgyaljon az (Európai Unióból, a Nemzetközi Valutaalapból és az Európai Központi Bankból álló hitelezői) trojkával, illetve ha az állam nem jut hozzá a tervezett havi bevételeihez, úgy június végétől kezdődően likviditási problémákra lehet számítani" - közölte egy minisztériumi tisztviselő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!