szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elutasítja a szombati genfi nagyhatalmi konferencián elfogadott béketervet, egyúttal „szabadságharcának” folytatását ígérte a szíriai ellenzék - közölték vasárnap ellenzéki vezetők. Ezzel párhuzamosan Laurent Fabius francia külügyminiszter kijelentette, hogy Bassár el-Aszad elnöknek le kell mondania a megállapodás szerint.

„A találkozó zátonyra futott. A genfi nyilatkozat erőtlen. Olyan homályosan van megfogalmazva, hogy mindenki úgy értelmezheti, ahogy neki megfelel. Emellett arra sem utal, hogy milyen módon mehet végbe egy átmeneti kormány felállítása” - közölte Omár Savaf, a közel-keleti ország ellenzéki erőit tömörítő esernyőszervezet, a Szíriai Nemzeti Tanács tagja.

Burhan Galiun, a tanács elnöke "rossz hírnek" nevezte a megállapodást, míg a szervezet szóvivője azt mondta, a genfi nyilatkozat "kétértelmű", kiemelve, hogy az nem tartalmaz sem mechanizmust, sem forgatókönyvet a végrehajtásra vonatkozóan.

Szombaton Genfben az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, valamint Törökország, Irak, Kuvait és Katar külügyminiszterei, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Nabíl al-Arabi, az Arab Liga főtitkára és Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője arról állapodtak meg, hogy Szíriában konszenzus alapján, teljes jogkörrel bíró nemzeti egységkormányt kell alakítani. A megállapodás nem tartalmazott semmit arra vonatkozóan, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnökre milyen szerep vár a politikai átmenet folyamatában.

Ennek ellenére Laurent Fabius francia külügyminiszter vasárnap azt mondta, hogy a megállapodás értelmében Aszadnak le kell mondania. "A szöveg egyértelműen kimondja, hogy átmeneti kormány kerül megalakításra teljes jogkörrel, (...) közös megegyezéssel megválasztott tagokból. Az ellenzék soha nem egyezne bele (Aszad bevonásába), ezért ez magától értetődő módon azt jelenti, hogy Aszadnak mennie kell" - mondta.

Fabius hozzátette, hogy a genfi megállapodás önmagában még nem elegendő, ezért Franciaország azt fogja kérni az ENSZ Biztonsági Tanácsától, hogy utalja a béketerv végrehajtását az ENSZ Charta hetedik fejezete alá. Az ENSZ Alapokmányának hetedik fejezete felhatalmazza a tanácsot, hogy a nemzetközi békét és biztonságot fenyegető ügyekben a szankcióktól katonai beavatkozásig terjedő lépéseket hozzon.
 
Kína és Oroszország - amelyek vétójoggal rendelkeznek a tanácsban - ugyanakkor korábban többször is elutasította, hogy a szervezet külső beavatkozásra jogot adó határozatot hozzon Szíria ügyében.
 
Az állítása szerint az ország területének 60 százaléka felett ellenőrzést gyakorló Szíriai Nemzeti Tanács tagjai azt is közölték, hogy folytatják az Aszad-rezsim elleni "szabadságharcukat". "Bízunk benne, hogy a többi területet is felszabadítjuk a diktatúra (uralma) alól" - mondta Basám Isak, a tanács egy magas rangú tagja.
 
Haiszam el-Maleh veterán ellenzéki aktivista, a nemzeti tanács alapító tagja úgy fogalmazott vasárnap, hogy a genfi megállapodás "időpocsékolás" volt, és azt ígérte, hogy nem fog asztalhoz ülni Aszaddal és "gyilkos rezsimjével".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!