szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Teheránba érkezett csütörtök reggel Mohamed Murszi egyiptomi államfő, hogy részt vegyen az el nem kötelezettek csúcstalálkozóján; az 1979-es iszlám forradalom óta nem járt egyiptomi elnök az iszlám köztársaságban.

Az iráni állami televízió élőben közvetítette Murszi vörösszőnyeges fogadását a teheráni Mehrábád repülőtéren. A Kínából érkezett Murszi "néhány órás" látogatása során átadja Iránnak az el nem kötelezettek mozgalmának elnökségét - közölte Jászer Ali egyiptomi elnöki szóvivő.

Az iráni iszlám forradalom után azonnal megszakadtak Kairó és Teherán diplomáciai kapcsolatai az iráni sahnak nyújtott egyiptomi támogatás és az egyiptomi-izraeli békeszerződés miatt. Az iszlám köztársaság nem ismeri el Izraelt.

Teheránban nem volt hivatalos bejelentés arról, hogy kétoldalú találkozóra sor kerülne. Az egyiptomi szóvivő is azt hangoztatta, hogy Murszi csak az el nem kötelezettekkel foglalkozik majd. "Semmilyen más téma nincs napirenden" - mondta, elhárítva azokat a találgatásokat, hogy szóba kerül-e a diplomáciai kapcsolatok újbóli felvétele.

Az iráni al-Alám arab nyelvű állami televízió viszont azt jelentette csütörtök reggel forrás megjelölése nélkül, hogy Murszit - Egyiptom első iszlamista elnökét a monarchia 1952-es megdöntése óta - fogadja majd Ali Hamenei, irán legfőbb vallási és politikai vezetője, s megvitatják "a térség fejleményeit, az iszlám ébredés és a kétoldalú kapcsolatok kérdéseit". Hoszni Mubarak egyiptomi elnök uralmának tavaly februári megdöntése óta Teherán már többször jelezte, hogy normalizálná kapcsolatait Kairóval, de utóbbi mind ez ideig nem sietett válaszolni erre.

A szíriai konfliktus alkalmat adott Murszinak arra, hogy kezet nyújtson Teherán - Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének szilárd szövetségese - felé, jóllehet Kairó hatalmi váltást óhajt Damaszkuszban. Az egyiptomi elnök elő is állt egy négypárti - egyiptomi, iráni, szaúdi és török - részvétellel alakítandó regionális bizottság gondolatával, hogy megoldást keressenek a szíriai válságra. A kezdeményezést jól fogadta Irán, amely részese akar lenni a válság rendezésének.

Az Egyesült Államok és a szíriai ellenzék ellenzi Irán részvételét a rendezésben, azt hangoztatva, hogy Teheránt hiteltelenné teszi a damaszkuszi vezetésnek nyújtott feltétlen támogatása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!