szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részét eluraló erőszak azonnali leállítását követelte szombaton az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely újabb szankciókkal fenyegette meg a kormányerők ellen küzdő fegyveres lázadókat.

A Franciaország kérésére tartott rendkívüli ülés után a Biztonsági Tanács felszólította a lázadókat, hogy állítsák le az Észak-Kivu autonóm tartomány székhelyét, Goma város bevételét célzó katonai műveleteiket. Egyúttal arra figyelmeztetett, hogy nem tűri el a közép-afrikai országba vezényelt, mintegy 6700 fős ENSZ-békefenntartó erő felhatalmazásának csorbítására irányuló kísérleteket.

Három hónapig viszonylag tiszteletben tartották a fegyverszünetet a szembenálló felek, ám csütörtökön újult erővel lángoltak fel a harcok a hadsereg a Március Mozgalom (M23) nevet viselő lázadószervezet között a Ruandával szomszédos Kibumba térségében, aminek következtében civilek ezrei kényszerültek elmenekülni lakhelyükről. A Goma felé közeledő lázadók megállítására az ENSZ-békefenntartók a kongói hadsereggel összehangolt akciókban harci helikoptereket vetettek be szombaton. 

Az M23 vasárnap óva intette a kéksisakosokat az újabb beavatkozástól, s felszólította, hogy tanúsítson semleges álláspontot, azaz hagyjon fel a kormányerők támogatásával, különben megtámadhatják támaszpontjaikat. 

Az M23 mozgalom elsősorban azokat az egykori lázadókat tömöríti, akiket 2009-ben integráltak ugyan a hadseregbe, ám jobb fizetést, fegyvereket és a korábbi háborús bűnök alóli amnesztiát követelve idén tavasszal fellázadtak és fegyveres harcot indítottak Kivu régiójában. Az ENSZ azzal vádolja a szomszédos Ruandát és Ugandát, hogy támogatják - az amúgy jól felfegyverzett - kongói lázadókat, amit viszont mindkét ország határozottan tagad.

A lázadók azt állították vasárnap, hogy Goma "küszöbén" állnak, s "hamarosan nagyon messzire elűzik a hadsereget". A kormányerők viszont arról számoltak be, hogy a harcok elérték a Gomától mintegy 15 kilométerre fekvő kanyarucinyai menekülttábort, amit a lázadók tagadtak. A táborban az ENSZ-becslései szerint 60-80 ezer ember (többségükben nők és gyermekek) lelt menedéket, de csütörtök óta további több mint hétezer civil érkezett.

Az ENSZ és az Egyesült Államok egyaránt szankciókkal sújtotta Sultani Makengát, az M23 egyik vezetőjét, akit azzal vádolnak, hogy erőszakkal kényszerít gyermekeket harcolni. Egy másik vezetőt, a terminátor gúnynévre hallgató Bosco Ntaganda hadurat a Nemzetközi Büntetőbíróság is körözteti hasonló háborús bűnök miatt. 

A természeti erőforrásokban gazdag, több mint 62 milliós lélekszámú országot etnikai konfliktusok és polgárháborúk sújtják 1994 óta. Az 1998-ban kirobbant második kongói háborút a világ legvéresebb fegyveres konfliktusának tartják a második világháború óta, s azóta már több mint ötmillió ember vesztette életét erőszakos cselekményekben, éhezés és járványok következtében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!