szerző:
Csehszlovák Kém
Tetszett a cikk?

Kitetovált fejű egykori szkinhedtől nagy politikai túlélőkön át öntudatos aktivistanőkig színes mezőny fut neki az első közvetlen cseh elnökválasztásnak. A választás egyáltalán nem tűnik lefutottnak, de a balosok járhatnak jól vele.

Még vörösebb lehet a tavaly őszi megyei választások után szociáldemokrata-kommunista dominanciára váltó Csehország. Pénteken húsz elnökjelölt közül nyolcan álltak végül a startvonalra a délben kezdődött, kétnapos, az ország modern demokratikus történetének első közvetlen cseh elnökválasztásán, amelyen a legutolsó közvélemény-kutatások, illetve az országos tévévita után egyértelmű esélyes az egykori szociáldemokrata miniszterelnök (1998-2002). Az euro-atlanti elkötelezettségű, Rolling Stones-rajongó Havel és az euroszkeptikus, Putyinnal bratyizó Klaus után minden negyedik cseh a föderalista Európát támogató, de kommunista szavazatokra is számító Miloš Zemant küldené a prágai Várba, azaz a Hradzsinba.

Az öreg róka: Miloš Zeman (Polgári Jogok Pártja, politikai nézet: balközép)

Izgalmas jelenség a cseh balközépen Miloš Zeman, aki már tíz évvel ezelőtt is próbálkozott az elnökválasztáson, sikertelenül. A rossz nyelvek szerint saját pártjában nem szerették volna a cseh elnöki székben látni. Zeman politikai karrierje ezek után meglehetősen csehül állt, 2007-ben a Szociáldemokrata Pártból is kilépett, hogy egy új, saját párt élére álljon, különösebb siker és társadalmi támogatottság nélkül. Mostanáig. Még nem jöttek rá a cseh politikai elemzők sem, mi lehet az oka Zeman meredeken felfelé ívelő népszerűség-növekedésének, legyünk konkrétak: a tavaly őszi 6 százalékos támogatottsága 25,1 százalékra kúszott fel, a legutolsó jelentések szerint öt százalékot rávert fő riválisára, Jan Fischerre is. Mindenki értetlenül áll a jelenség előtt: miért?

Milos Zeman
AFP / Michal Cizek

A balközép politikus meglehetősen hírhedt az újságíróknak többször bemutatott arrogáns stílusáról, politikai ellenfeleivel többnyire agresszívan kommunikál. Arról nem is beszélve, ha egy csehnek csak megemlítik a Zeman nevet, egyből rávágja: Lukoil. Persze Zeman tagadja az oroszokkal állítólag létező számlakapcsolatot, ám nem kétséges, ez nem az a brand, aminek egy kelet-európai politikus túlzottan örülne. Ugyanakkor hisz a szorosabb európai együttműködésben, amely egészen biztosan nem a jelenlegi cseh társadalmi trendekkel vág egybe. Zeman pozitívumai között emlegetik, hogy rutinos politikus, benne van a közéletben a rendszerváltás óta. Maga Václav Klaus is - aki ideológiailag politikai ellenfele - nyíltan Zeman támogatására szólította fel a lakosságot, mondván, ő az egyetlen igazi politikus a jelöltek közül.

A hivatalnok: Jan Fischer (független jelölt, politikai nézet: centrista-liberális)

Politikai pályája egy tekintetben biztosan hasonlít Bajnai Gordon szerepléséhez: a cseh statisztikai hivatal egykori elnöke Miroslav Topolánek (ODS) miniszterelnök kormányának összeomlása után (2010) kicsit több mint egy évre vette át a Polgári Párt által vezetett koalíciós kormányt. A politikai eliten kívüli ismeretlenségből előkerülő Fischer szakértőként kormányzott, és rövid időn belül nagy népszerűségre tett szert: Prága egyik külvárosában lakott egy panelházban szerény körülmények között. Fischer szülei túlélték a holokausztot, ő maga sokáig ateistának vallotta magát, de később felvette a zsidó vallást. Rövid és sikeresnek minősített miniszterelnöksége után, Londonba költözött ahol az EBRD egyik alelnöki tisztségét kínálták fel neki.

AFP / Michal Cizek

Politikája alapvetően vállalkozóbarát, de karakteres szociális elemeket is tartalmaz. Elemzők szerint mindenkinek megígér valamit. A felmérések szerint sokáig a cseh elnökválasztás toronymagas esélyese volt, jelenleg is a három legerősebb jelölt egyike, népszerűsége most 20,1 százalék között mozog, az utolsó hónapban Zeman rávert öt százalékot. A múlt heti Zeman-Fischer tévévitában az elemzők és a közvélemény szerint is egyértelműen alulmaradt, politikai ellenfelének rajongói többször kifütyülték a vita során. Bizonyos választók körében problémát jelenthet, hogy Fischer 1980-ban belépett a kommunista pártba. Ez a dilemma egy esetleges második körben okozhat bonyodalmakat: vajon a jobboldali, antikommunista szavazók kellő számban szavaznak-e rá a szocdem Zeman ellenében?

A művész: Vladimír Franz (független jelölt, politikai nézet: balközép vagy szélsőjobb)

A cseh elnökjelöltek talán legsokoldalúbb és azonnal felismerhető figurája: teste - ahogy a helyi bulvárlapok kiderítették - a legapróbb részletekig tetovált. A látvány alapján nem sokan gondolnák, hogy Franz jogtudományokat is tanult, zeneszerző, művész és egyetemi tanár, aki kampányában a kultúrára, az oktatásra és a tolerancia fontosságára fektette a hangsúlyt. Ez utóbbira nem volt mindig ilyen kényes, gyerekkori barátja, Jiří X. Doležal újságíró nemrég azt állította egy cikkében, hogy a sokak által csak Fantomasnak becézett elnökjelölt fiatal korában szkinhed volt, szeretett volna teljesen beépülni a széljobb mozgalomba, hogy bentről megváltoztathassa. Érthető módon a diákok között legnépszerűbb, egyes felmérések szerint akár 40 százalékot is kaphat a fiatal korosztályban, ő rendelkezik a Facebookon a legtöbb lájkkal is, bár a közvélemény-kutatások könyörtelen számai maximum 11,4 százalék körüli eredményt jósolnak számára.

Vladimír Franz
AFP / Michal Cizek

Az arisztokrata: Karel Schwarzenberg (TOP 9 párt támogatja, politikai nézet: jobbközép)

A legidősebb jelölt szudéta-német származású, de a közvélemény számára talán ő az egyik legszimpatikusabb jelölt, ahogy mondják, összességében ő képviseli leginkább a cseheket. Az utcán közlekedve is érezni: a kampánystáb beleerősített az utolsó hónapban, vezetéknevét mindenhol -  kitűzőkön, pólókon, poharakon, plakátokon – látni a városban. Valószínűleg idős korára való tekintettel már senki nem kérdezi meg: vajon honnan jött ez a hatalmas kampánytámogatás? Pozitívum, hogy többszörös külügyminiszterként nagy erkölcsi tekintéllyel rendelkezik és politikai hitvallásában sem lehet ellentmondásokkal találkozni. Ami, illetve aki ellene dolgozhat: a jelenlegi kormánykoalíció pénzügyminisztere, Miroslav Kalousek, aki egyben párttársa is, meglehetősen népszerűtlen figura a cseh társadalomban, így túl sok nyilvános támogatásra Schwartzenberg nem számíthat a több korrupciós ügybe is keveredett pártjától. A 11,4 százalékos arány jó eredménynek számít.

Karel Schwarzenberg
AFP / Michal Cizek

Apja fia: Jiří Dienstbier (szociáldemokrata, politikai nézet: balközép)

A parlamenti szocdem párt egy részének támogatását is élvező, politikus családból származó szociáldemokrata szenátor Deinstbier viszonylag könnyedén került be a legjobb nyolc jelölt közé. Annak ellenére, hogy apja disszidens és az 1989 előtti nyugaton élő csehszlovák ellenzék egyik vezéralakja volt, ő is körbeudvarolta a megerősödő kommunistákat, politikai programja szilárd baloldali alapokon nyugszik, és élesen elutasítja a neoliberális politikát. A cseh balközép legnépszerűbb alakjához hasonló üzenettel induló Dienstbier népszerűsége mégis jócskán elmarad Zemanéhoz képest, igaz a népszerű baloldali-populista konjunktúrára így is az ötödik helyre repítette 10,6 százalékkal.

A Doktor: Přemysl Sobotka (az ODS támogatásával, politikai nézet: jobbközép)

Hasonlóan Dienstbierhez a balközépen, Přemysl Sobotka volt szenátusi képviselő, sebész is a népszerűbb jobbközép jelöltek árnyékában marad. Bár az ODS jelöltje ő is, a legnagyobb jobbközép cseh párt támogatottsága nem nagyon látszik meg népszerűségi mutatóin. Figyelemreméltó ugyanakkor - és ez nem magyarázat az alacsony, 7,1 százalékos várható választási eredményére -, hogy összehasonlítva a szintén egykori ODS-tag és pártelnök, jelenlegi köztársasági elnök euro-szkeptikusságával Sobotka kevésbé használ erős kifejezéseket Brüsszel ellen. Persze mindig hozzáteszi: az üdvösséghez nem a föderáció vezet, az Európai Unió szívében meg kell őrizni a cseh szuverenitást.

A harcos: Jana Bobošíková (független jelölt, politikai nézet: euroszkeptikus)

"Harcolok önért!" - szól a hölgy kampányszlogenje, és ez nem vicc: Bobošíkovának keményen meg kellett már küzdeni az első körben is a versenyben maradásért. A belügyminisztérium decemberben kizárta a további küzdelmekből, mert állítólag nem kapta meg a szükséges számú érvényes szavazatot. A hölgy fellebbezett, végül a bíróság mégis továbbjuttatta a második körbe. Az előzetes felmérések azt mutatják, a cseh Morvai Krisztina eddigi küzdeni tudása nem lesz elég: az erős EU-ellenes retorika mellett meglehetős politikai szétszórtság jellemző a hölgyre. Bobošíková 2004-ben a Jobboldali Blokk, 2008-ban pedig már a kommunisták támogatásával indult az elnökválasztáson. Ez utóbbiak támogatását idén is kérte, azonban az önkormányzati választásokon megerősödött kommunista párt köszönte szépen, de kihagyta a lehetőséget. Az előrejelzések szerint ez 5,6 százalék körüli eredményt jelenthet.

Jana Bobosiková
AFP / Stringer

Az álmodozó: Taťana Fischerová (független, politikai nézet: centrista)

Viszonylag későn csatlakozott az elnökjelöltek népes táborába Taťana Fischerová színész, egykori parlamenti képviselő (2002-2006) és politikai aktivista. A tévében és rádióban futó reklámszpotjai alapján a tiszteletre, a társadalmi jóságra, szeretetre, de néha a magántulajdon elleni finom gyűlöletre hangsúlyt helyező, idealisztikus elképzelések jellemzik, amely a korai 1990-es évek naiv politikai csoportjainak hangulatára emlékeztetett. A külsőleg leginkább a budai hegyvidéken élő, öntudatos asszonyokra hasonlító Fischerová szereplését illetően nem lehet eldönteni: valódi alázattal, világosan és átgondoltan artikulál, vagy csupán egy modoros szerepjátékot ad elő - ez a teljesítménye törzsszavazóit biztosan magával ragadja, ami az előzetes várakozásoknak megfelelően 4,6 százalék körüli eredményt jelenthet.

A doktor: Zuzana Roithová (kereszténydemokrata, politikai nézet: jobbközép)

Nem túl sok vizet zavart a kereszténydemokrata politikus, szürke, unalmas kampányát nem jellemezték hatalmas botrányok, jelölési problémák, de nem tudni tetoválásról sem a testén. Elképzelhető, hogy a közvélemény-kutatók által jelzett 4,6 százalékos várható eredmény összefüggésbe hozható az őt támogató, parlamenten kívüli Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt egyébként sem túl magas és folyamatosan süllyedő népszerűségével. Ugyanakkor az is érezhető: a balra tolódott cseh társadalomban semmiképp nem jelent előnyt Roithova számára harcos, de napjaink Csehországában meglehetősen anakronisztikusnak látszó antikommunizmusa és elkötelezett németbarátsága. Itt érdemes kitérni rá, hogy akárcsak a doktornőnek, az összes többi jelölt első számú programpontja is a korrupció elleni hatékony fellépés, meglátjuk.

Zuzana Roithová
AFP / Michal Cizek

Ami viszont biztosnak tűnik: miután az első körben a győzelemhez valamelyik jelöltnek meg kell szereznie a leadott voksok több mint ötven százalékát, nem valószínű, hogy már most ismertté válna az új cseh köztársasági elnök személye. Szinte biztosra vehető, hogy szükség lesz a második fordulóra is, amit két hét múlva, január 25-én és 26-án rendeznek. A második körbe az első forduló két legsikeresebb jelöltje jut. Meglepetés lenne, ha nem egy Zeman-Fischer párbaj lenne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!