szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kamerunba menekült a Közép-afrikai Köztársaság elnöke, miután a Séléka szövetség lázadói elfoglalták az elnöki palotát – közölték a kameruni védelmi minisztériumban. Közben a lázadók vezetője kikiáltotta magát az ország elnökének.

A kameruni védelmi tárca egyik illetékese elmondta, hogy Francois Bozizé közép-afrikai elnököt és két fiát, valamint a segédtisztjét szállító helikopter vasárnap este szállt le a kelet-kameruni Batouri város repülőterén. A lázadók vasárnap reggel foglalták el a közép-afrikai fővárost, és bevették az elnöki palotát is, Bozizé pedig fél órával előtte távozott onnan. Azóta senki se tudta, hogy hol van. Korábban olyan hírek kaptak lábra, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaságba menekült.

Michel Djotodia, a Séléka vezetője az RFI francia rádiónak nyilatkozva közölte vasárnap, hogy kikiáltotta magát a Közép-afrikai Köztársaság elnökének, egyébként betartja a január 11-i libreville-i megállapodást, amelyet Bozizé hívei, a politikai ellenzék és a lázadók kötöttek. Jelezte azt is: nem váltja le a Nicolas Tiangaye vezette nemzeti egységkormányt, sőt, azt is lehetségesnek mondta, hogy a Bozizé tábora által delegált miniszterek is a helyükön maradnak. Kijelentette, hogy "nem lesz boszorkányüldözés, minden közép-afrikai javát akarják szolgálni".

Több dél-afrikai köztársaságbeli katona meghalt azokban a harcokban, amelyeket a közép-afrikai kormányhadsereg oldalán vívtak vasárnap Banguiban – közölte hétfőn a dél-afrikai hadsereg szóvivője. Hozzátette, hogy az összecsapásokban mindkét szemben álló félnek voltak veszteségei. Meg nem erősített hírek szerint a harcoknak kilenc halálos és sok sebesült áldozata van. A januári libreville-i megállapodás értelmében 200 dél-afrikai katonát vezényeltek Közép-Afrikába a kormány támogatására.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár elítélte "az alkotmányellenes hatalomátvételt" Banguiban, és a törvényes rend helyreállítására szólította fel a hatalmi tényezőket. Kifejezte aggodalmát azon jelentések miatt, melyek szerint súlyos jogsértések történnek az országban. Aggasztó a humanitárius helyzet, és kiterjedt a fosztogatás – közölte. Figyelmeztetett, hogy a jogsértések elkövetőit felelősségre fogják vonni.

A törvényes rend ismételt megteremtését követelte Washington is, illetve az áram- és a vízszolgáltatás helyreállítását, valamint azt, hogy mind a kormányhadsereg, mind a lázadók tegyék lehetővé az emberbaráti szervezetek segítő tevékenységét. Az Afrikai Unió is elítélte a bangui hatalomátvételt, és figyelmeztette a közép-afrikai országot, hogy a szervezet felfüggesztheti bármely tagországa tevékenységét az unióban, ha alkotmányellenes változás történik a hatalomban.

Idriss Deby Itno csádi elnök, aki egyúttal a Közép-afrikai Államok Gazdasági Közösségének (CEEAC) ügyvezető elnöke, azzal a kéréssel fordult a Közép-afrikai Többnemzetiségű Erőhöz (FOMAC), amelybe hazája is ad katonákat, hogy segítsen helyreállítani a rendet Banguiban. Az elnök egyúttal felszólította a Sélékát, hogy tartsa magát a januári libreville-i megállapodáshoz.

A megállapodás tartalmaz egy útitervet, amely lefekteti, hogy a szabad választásokig - amelyeket három éven belül meg kell tartani - milyen fázisai legyenek a politikai átmenetnek. Ennek részeként Bozizé elnök híveiből, az ellenzékből és a lázadókból azóta alakult egy nemzeti egységkormány, amelynek miniszterelnöke Nicolas Tiangaye, az ellenzék vezetője lett. Idriss Deby arra kérte az Afrikai Uniót, az Európai Uniót és Franciaországot, hogy támogassa az útiterv végrehajtását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!