szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Buszméretű, víz alatti laboratóriumba költözik be Jacques Cousteau egykori híres francia tengerkutató unokája: Fabien Cousteau oceanográfus azt tervezi, hogy 31 napot tölt a türkizkék Atlanti-óceán mélyén, ezzel megdöntve nagyapja egykori rekordját.

A könnyűbúvár-légzőkészülék kifejlesztőjeként ünnepelt Jacques-Yves Cousteau félévszázaddal ezelőtt állította fel a víz alatt élés rekordját, amikor harminc napot töltött a Vörös-tenger mélyén. 

A 45 esztendős Fabien Cousteau és csapata azt tervezi, hogy Skype-on keresztül fog beszélgetni világszerte tanuló iskolásokkal, háromdimenziós dokumentumfilmet készít, saját testén vizsgálja a víz alatti életmód hatásait, hal-cenzust készít, megméri a környező vizek szennyezettségi szintjét, korall-tenyésztő technológiákkal kísérletezik és teszteli a legújabb víz alatti motorbicikliket. 

A csapat a tervek szerint szeptember 30-án rendezkedik be egy hónapra a floridai partok közelében lévő Aquarius nevű víz alatti laboratóriumban. A henger alakú, 13 méter hosszú építmény néhány mélytengeri korallzátony szomszédságában fekszik az Egyesült Államok délkeleti részén elterülő Florida Keys szigetcsoport közelében. 

A laboratórium az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Intézet (NOAA) tulajdonát képezi és a Florida International University (FIU) működteti. Az építményt egykor a NASA használta, hogy felkészítse asztronautáit az űrbéli magányra és súlytalanságra. 

Jacques-Yves Cousteau kapitányt (1910-1997) a tengerek élővilágának úttörő felfedezőjeként ismerte meg a világ. A nevéhez fűződő több mint száz dokumentumfilm és ötven könyv egyedülálló betekintést enged az emberi pusztítással szemben rendkívül sebezhető óceáni élővilágba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!