szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Péntekre virradóra is álltak még az úttorlaszok, és repültek a Molotov-koktélok a chilei főváros egyes részein az előző napi tüntetések illetve huszonnégy órás országos sztrájk után. A szakszervezetek országszerte jobb munkakörülményeket és adóreformot követeltek.

Tüntetők tízezrei vonultak csütörtök reggel Santiago de Chile utcáira és úttorlaszokat állítottak fel. A tüntetés végén maszkos tüntetők kövekkel dobálták meg a rendőröket, akik vízágyút és könnygázt is bevetettek. A tüntetők a tömegközlekedési vállalat egyik buszát is felgyújtották.

Rodolfo Pacheco tábornok, santiagói rendőrfőnök szerint a chilei fővárosban napközben kilencven embert vettek őrizetbe, vidéken pedig harmincat. A rendőrök közül hatan sebesültek meg, egyikük a lábán súlyosan. A sebesült polgári személyek számát nem közölték.

A tüntetők a munka törvénykönyvének módosítását, a havi minimálbérnek a jelenlegi 380 dollárnak megfelelő összegről (84 400 forint) 490 dollárra emelését, valamint a jelenlegi magánnyugdíjrendszernek a foglalkoztatók és az alkalmazottak által közösen finanszírozott állami nyugdíjrendszerrel való felváltását követelik.

Az egyetemisták által támogatott Dolgozók Egységes Központjának felhívására tucatnyi torlaszt emeltek Santiago utcáin, ami jelentős dugókat okozott a csúcsforgalom idején – közölte a rendőrség.

Az adóhivatali dolgozók szövetsége szerint az ágazat alkalmazottainak körülbelül 90 százaléka sztrájkolt csütörtökön. A sztrájkban részt vettek a közigazgatási dolgozók, a bölcsődék, a vámhivatalok és a légi közlekedés dolgozói is.

A csütörtöki tüntetéseket négy hónappal a november 17-én esetékes elnökválasztás előtt tartották. Az utóbbi időben rendszeresek a diáktüntetések: a hallgatók ingyenes felsőoktatást követelnek az Augusto Pinochet diktatúrája (1973-1990) idején bevezetett költséges és kivételező rendszer helyett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!