szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kivégezték Észak-Koreában az országot vezető Kim Dzsong Un kegyvesztetté vált nagybátyját. A nemrégiben még a rezsim második emberének számító férfi félreállítása évtizedek óta a legjelentősebb politikai földrengés a sztálinista diktatúrában.

Dzsang Szong Tek alacsony sorból, vidéki hivatalnoki tisztségből emelkedett fel fokozatosan, hogy később az ország legmagasabb döntéshozó testülete, az Állami Védelmi Bizottság elnökhelyettesévé, valamint a Koreai Munkapárt központi bizottságának tagjává váljon.

A sokat utazó politikus kiváló kapcsolatokkal rendelkezett Kínában, ennek köszönhetően elsősorban őt tartották a szomszédos állammal való partnerségre fókuszáló észak-koreai gazdaságpolitika irányítójának.

Dzsangot családi kapcsolat fűzi a Kim-dinasztiához, mivel felesége Kim Dzsong Il néhai észak-korai vezető húga. A politikus erősen támogatta Kim Dzsong Unt az ország vezetőjeként tett első lépéseiben, gyakran jelentek meg együtt különböző nyilvános rendezvényeken.

A politikus kegyvesztettségéről szóló hírek először a dél-koreai sajtóban jelentek meg december elején. A kezdeti titkolózás után vasárnap minden tisztségéből menesztették, majd egyenruhás őrök erő alkalmazásával elvezették a 67 éves férfit a központi bizottság tanácskozásáról. Négy nappal elhurcolása után egy rögtönítélő katonai különbíróság a fennálló államrend megdöntésére tett kísérlet vádjával halálra ítélte, és a kivégzést nyomban végre is hajtották.

A KCNA észak-koreai hírügynökség szerint Dzsang beismerte bűncselekményt. A phenjani vezetés a történtekkel világos üzenetet küldött a lakosságnak, amely szerint a totalitárius, abszolút hűséget követelő állam semmilyen ellenszegülést nem tolerál.

A megalázó vég egy meglehetősen szövevényes életpálya végére tett pontot. Dzsang egy északkeleti kikötővárosban, Cshongdzsinban született, családja szerény körülmények között élt, a fiú azonban elég éles eszű volt ahhoz, hogy bejusson a nagy presztízsű, fővárosi Kim Ir Szen egyetemre. Tanulmányai befejeztével a Koreai Munkapárt phenjani városi bizottságában kezdett dolgozni, és számos pozíciót töltött be, mielőtt elérte volna a legfelsőbb köröket.

Kim Joung Szu, a szöuli Sogang Egyetem professzora szerint Dzsang a kétezres évek közepén egyszer már tisztogatás áldozata lett, munkatáborba küldték, akkor hosszú ideig nem lehetett hallani róla. Pályája visszatértét követően, Kim Dzsong Il 2008-ban bekövetkezett agyvérzése után kezdett el igazán felívelni, majd a néhai elnök 2011-es halála után ért a csúcsára.

Dzsang kulcsfontosságú szerepet játszott az elszegényedett ország gazdaságpolitikájának irányításában, támogatta a kínai-észak-koreai vegyesvállalatok létrehozását. A politikus nemrégiben újabb címet kapott, ő lett az ország sportéletének vezetője, a nyilvánosság előtt is ebben a minőségében jelent meg utoljára, amikor egy Japánból érkezett sportdelegációval tárgyalt november elején.

A KCNA hataloméhes politikusként festette le Dzsangot, aki át akarta venni az ország vezetését unokaöccsétől. Az országban a legfelső vezetővel szembeni ellenszegülés bűncselekménynek, ellenforradalmi tettnek minősül.

A hivatalos média azzal gyanúsította Dzsangot, hogy ő állt a nemzeti valuta 2009-es újraértékelése mögött, mivel saját hasznára rombolta az ország gazdaságát. Az északi sajtó szerint a férfi a színfalak mögött kicsapongó életet élt, pornográf anyagokat terjesztett, valamint dollármilliókat veszített szerencsejátékon.

November közepén, a nagybácsi elítélését megelőzően nyilvánosan kivégezték két bizalmasát, Dzsang Szú Kilt és Ri Jong Hót, utóbbi a KCNA szerint részt vett a párton belüli Kim-ellenes frakció létrehozásában. Az állami hírügynökség szerint Dzsang társainak felelősségre vonása folytatódni fog.

Nem világos, hogy a korábban rendkívül nagy befolyással rendelkező tisztségviselő kivégzése milyen következményekkel fog járni felesége, Kim Kjong Huj számára, a vérségi kapcsolatoknak ugyanis kulcsszerepe van a dinasztikus alapon szerveződő vezetői struktúrában. Az állami média által az utóbbi héten sugárzott felvételeken nem volt látható az asszony, aki a tudósítások szerint meglehetősen rossz egészségi állapotban van.

A házaspárnak nincs élő gyermeke, Párizsban tanuló lányuk 2006-ban, 29 éves korában öngyilkosságot követett el - közölték szöuli elemzők.

A történtek Dzsang rokonainak életére is kihatással lehetnek. Sajtóhírek szerint nemrégiben hazarendelték a férfi sógorát, Észak-Korea kubai nagykövetét, akárcsak unokaöccsét, az ország malajziai nagykövetét. Dzsang egy másik rokona, az észak-koreai turisztikai miniszterhelyettes pedig a napokban lemondta egy tajvani szakmai konferencián való részvételét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!