szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

Megerősített védelem az atomerőműveknek

Az Oroszországgal kialakult konfliktus miatt Ukrajna erősítette atomlétesítményeinek védelmét. Erről levélben tájékoztatta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ) kedden este az ukrán kormány. Ukrajnában 4 atomerőműben összesen 15 reaktor üzemel. A NAÜ adatai szerint az országban a múlt évben felhasznált energia csaknem 44 százaléka az atomerőművekből származott.

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
18 19 20 21 22
53

Martonyi nagyon óvatosan bírálja Oroszországot

Az, hogy államtitkára, Németh Zsolt visszarendelte az oroszokat az eredeti határaik mögé, Martonyi János külügyminiszter szerint rutineljárás, amely során azt is megtudakoljuk, hogy a berendelt diplomata hogyan látja a helyzetet.

Az, hogy Magyarország elismeri az új ukrán kormányt, Martonyi megfogalmazásában úgy hangzik, hogy "a visegrádi országok és az Európai Unió egységesen" legitimnek tekinti az új ukrán kormányt.

Arról, hogy Putyin szerint Janukovicsot megpuccsolták, ezért ő még mindig őt tartja elnöknek, Martonyi vélemény az, hogy "a jelenlegi ukrán kormány és parlament legitimitását a korábban kormányzó Régiók Pártja sem vitatja", így hosszú távon nem lehet fenntartani az álláspontot, hogy Ukrajnának nincs legitim kormánya.

 

Nem jön be a legnagyobb trollkodás

Putyin elnököt halál komolyan Nobel-békedíjra jelölték orosz csodálói, de a Krím félsziget megszállása nyomán végképp elképzelhetetlen, hogy valaha a díj közelébe jusson.

Obama szerint senki nem dől be Putyinnak

Barack Obama amerikai elnök kedden figyelmeztette Oroszországot, hogy ukrajnai beavatkozása gyengíteni fogja térségbeli befolyását, valamint hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentései a krími eseményekről "senkit nem tévesztenek meg". Obama leszögezte, hogy az Egyesült Államok, az Európai Unió, valamint szövetségeseik szerint Oroszország cselekedetei megsértik a nemzetközi jogot. "Tudom, hogy Putyin elnök a jelek szerint másképp értelmezi a történteket, véleményem szerint azonban az érvei senkit nem tévesztenek meg" – mondta Obama.

Putyin Erdogannal beszélt telefonon

Putyin telefonmegbeszélést folytatott Erdogan török miniszterelnökkel az ukrán válságról. Mindkét fél egyetértett abban, hogy Krímben fenntartható lesz az etnikai és vallási béke – közölte az interfax.hu.

Klicsko Kerryvel találkozott

Vitalij Klicsjo, az UDAR párt vezetője és John Kerry megbeszéltek egy találkozót Kijevbe. Klicsko megköszönte a nehéz időkben nyújtott támogatást és a hajlandóságot arra, hogy Amerika pénzügyi támogatást nyújtson Ukrajnának.  Klicsko hangsúlyozta az előrehozott választások fontosságát is, ennek értelmében ragaszkodik a május 25-i időponthoz. "Ukrajnának szüksége van legitim elnökre" jelentette ki az interfax.ru. beszámolója szerint.

Párizsban tárgyal az ukrán külügyminiszter

Andrej Gyesica ukrán külügyminiszter kedd este Párizsba utazik, hogy a nemzetközi partnerekkel tárgyaljon – írja az Interfax.ru.

A moszkvai ukrán nagykövetet nem hívják haza

Az ukrán külügyminisztériumnak nem áll szándékában visszahívni Oroszországból kijevi konzultációra az oroszországi ukrán nagykövetet, Vlagyimir Jelcsenkót. Ezzel szemben az ukrajnai orosz nagykövetet, Mihail Zurabovot már visszahívták tanácskozni Moszkvába – írja az interfax.ru.

Csütörtökön Jacenyukkal is leül a NATO

Csütörtökön találkozhat Alekszij Jacenyuk a NATO képviselőivel Brüsszelben. Ezen felül Jacenyuk az EU tagországok képviselőivel is találkozik, akik szintén Brüsszelben ülnek össze az Ukrajna ügyében összehívott rendkívüli EU csúcsra – tette közzé a gazeta.ru.

A NATO már szerdán sorra egyeztet: diplomáciai források úgy nyilatkoztak, hogy a jelenlegi tervek szerint reggel kilenckor ülnek össze a NATO-tagok, majd kora délután a NATO 28 tagja az Európai Unió 28 tagjával tart nagyköveti szintű, informális egyeztetést az ukrán helyzetről, a szerda délután későbbi szakaszában pedig a NATO-Oroszország Tanács ülése van kitűzve.

Oroszt pénzt várnak holnapra a krímiek

Holnap már megérkezik az első orosz gazdasági és szociális fejlesztésre szánt pénzügyi támogatás a Krími Autonóm Köztársaságba – mondta Vladimir Konstantinov, a Krími Legfelsőbb Tanács elnöke. Jevgenyij Busmin, az orosz Szövetségi Tanács alelnöke korábban azt közölte, hogy a krími hatóságok összesen 6 milliárd dollár pénzügyi segélyt kérnek, ebből 6 milliárdot befektetés formájában – számolt be a Kianews.

1
18 19 20 21 22
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!