szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

EBESZ-es megfigyelőket küldenek a Krímbe

Katonai megfigyelőket küld Ukrajna kérésére az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) a krími térségbe, ahol orosz katonák vették át az ellenőrzést – közölte az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára. Egyelőre nem tudni, hogy Oroszország beengedi-e a Krímbe a megfigyelőket. EBESZ-diplomaták szerint jogilag nem szükséges Moszkva hozzájárulása a misszióhoz.

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
22 23 24 25 26
53

Az orosz állami hírügynökség szerint csicseregnek a madarak

Miközben a világsajtó ontja a híreket a súlyos ukrajnai belpolitikai válságról, a szinte percenként változó krími katonai helyzetről és az orosz csapatok esetleges küszöbön álló bevetéséről, az orosz állami hírügynökség szokatlanul nyugodt képet fest az orosz többségű kelet-ukrajnai nagyváros, Harkiv életéről: az ott lakók a tavaszt, a felmelegedést várják, és nincs kedvük politizálni.

Ilyen békés volt Harkiv néhány napja

Holnap ülhet össze a NATO és Oroszország

Oroszország pozitív választ adott a NATO megkeresésére, így várhatóan szerdán nagyköveti szinten összeül a 28 szövetséges és Oroszország képviselőiből álló NATO–Oroszország Tanács az ukrán válság megtárgyalására.

Orbán: a háború egyetlen alternatívája a tárgyalás

Tárgyalásos megoldásra van szükség, a háború egyetlen alternatívája a tárgyalás – jelentette ki Orbán Viktor az ukrán válsággal kapcsolatban kedden az Országházban. A miniszterelnök úgy fogalmazott: "békét akarunk, és nem vért". A kormányfő kifejtette: az Európai Uniónak azonnal válaszlépést kell tennie az orosz katonai megmozdulásokra, ez azonban nem lehet katonai természetű.

Nem akarják elcsatolni a Krím félszigetet

Putyin szerint Moszkva nem vizsgálja annak a lehetőségét, hogy a Krím félsziget Oroszország területéhez csatlakozzon.

Népszavazással kéne elfogadni az új ukrán alkotmányt

Ukrajnának népszavazással kellene elfogadnia egy új alkotmányt, bár ehhez Oroszországnak semmi köze – mondta Putyin. Az egyik újságíró megkérdezte, el tud-e képzelni egy "kompromisszumos elnökjelöltet", mire Putyin úgy reagált, ilyen jelölt nem is jut eszébe.

Megkérték Moszkvát, ne vegyenek több ukrán kötvényt

Oroszország még több ukrán kötvényt szeretett volna venni, de a nyugati partnerek azt kérték, az országot az IMF-fel együtt segítsék.

Medvegyev kapcsolatba lépett Jacenyukkal

Putyin arra utasította az orosz kormány tagjait, újra vegyék fel a kapcsolatot az ukrán kormány tagjaival. Azt mondta, Medvegyev is kapcsolatba lépett az ukrán kormányfővel, Jacenyukkal.

Sok egyenruha hasonlóan néz ki

Putyin azt mondta, orosz katonák nem vettek részt a Krímben zajló akciókban, a jelzés nélküli egyenruhában beavatkozókról azt mondta, sok egyenruha hasonlóan néz ki.

1
22 23 24 25 26
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!