szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

Népszavazás lesz a Krím jövőjéről

Az új, oroszpárti krími miniszterelnök a BBC híradása szerint bejelentette: március 30-án népszavazást rendeznek a régió státuszáról. A krími parlament még csütörtökön hozott döntést arról, hogy május 25-én, az ukrán elnökválasztással azonos napon referendumot tart a terület nagyobb autonómiájáról, de ezt most előrehozzák. A szavazólapon korábbi jelentések szerint mindössze egyetlen kérdés szerepel majd: "Támogatja-e Ön, hogy a Krími Köztársaság szuverén állammá váljon Ukrajnán belül?".

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
43 44 45 46 47
53

Moszkva benyújtja a gázszámlákat

Mint az várható volt, a politikai változásokra Moszkvában gazdasági lépésekkel reagálnak: Kijevnek 1,55 milliárd dollár tartozása van a Gazprom felé, amely most benyújtotta számlát. Ha az ukránok nem fizetnek, az oroszok jelentősen megemelhetik a gáz árát, végső esetben pedig akár el is zárhatják a csapokat.

Ukrán kormányfő: nem sétálunk be egy katonai konfliktusba

Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő felszólította Moszkvát, hogy vonja ki odavezényelt csapatait a Krím félszigetről. "Ismételten azzal a felhívással fordulunk Oroszországhoz, hogy vonja vissza csapatait, és tartsa be a kétoldalú megállapodásokat" - jelentette ki Jacenyuk az orosz állami hírügynökség szerint. A Reuters hírügynökség szerint Jacenyuk az ukrán kormány ülése előtt nyilatkozott, és megismételte, hogy nem hagyják magukat belerántani egy katonai konfliktusba, Oroszország krími provokáció által.

Riadókészültség az ukrán haderőnél

Az ukrán védelmi miniszter szerint Oroszország nemrég további hatezer katonát vezényelt Ukrajna területére. Ihor Tenjuh válaszul riadókészültséget rendelt el az ukrán haderő krími csapatainál.

Putyintól kér támogatást a Krím új miniszterelnöke

Tájékoztatása szerint szombaton átmenetileg átvette a hadsereg, a rendőrség és a belügyi szolgálatok parancsnokságát a Krímben az autonóm köztársaság csütörtökön megválasztott oroszpárti miniszterelnöke, Szergej Akszenyov, aki segítséget kért Vlagyimir Putyin orosz elnöktől a béke megőrzésében. A krími kormányfő helyi és orosz hírügynökségek által idézett közleményében azt kérte, hogy a fegyveres erők, a rendőrség, a nemzetbiztonsági szolgálat és a határőrség azon tisztjei, akik nem akarnak engedelmeskedni, távozzanak posztjukról. "A polgárok életéért és biztonságáért viselt felelősségem tudatában Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fordulok, hogy segítsen garantálni a békét és a nyugalmat a Krími Autonóm Köztársaság területén" - fogalmazott.

Bojkottálja a szocsi G8-csúcsot az USA?

Elképzelhető, hogy Obama elnök és az európai vezetők fontolóra veszik: nem vesznek részt a G8 országcsoport Szocsiban megrendezendő csúcstalálkozóján - közölte pénteken újságírókkal egy magas rangú amerikai hivatalos személy. A nevének mellőzését kérő illetékes kijelentette, hogy az Egyesült Államok egyeztetéseket folytat európai szövetségesivel arról, hogy milyen árat fizettessenek meg Oroszországgal egy ukrajnai intervenció esetén. A tisztségviselő szerint az amerikai ellenlépések közé tartozhat a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok Moszkva által szorgalmazott elmélyítésének elutasítása is.

Obama: ára lesz az orosz katonai műveleteknek

"Mély aggodalommal töltenek el most bennünket az Oroszországi Föderációnak Ukrajna belsejében végrehajtott katonai csapatmozgásairól szóló jelentések" - jelentette ki Barack Obama amerikai elnök helyi idő szerint pénteken a Fehér Házban. "Oroszországnak történelmi kapcsolatai vannak Ukrajnával, beleértve a kulturális és a gazdasági kötődéseket, és katonai létesítménye is van a Krímben, de Ukrajna szuverenitásának és területi épségének bármilyen megsértése nagyon destabilizáló hatású lenne, ami nem áll érdekében Ukrajnának, Oroszországnak vagy Európának" - mondta Obama.

Nem ajánlják a krími utakat

Nagy-Britannia után több európai ország is nyomatékkal eltanácsolta pénteken polgárait attól, hogy az ukrajnai Krím félszigetre utazzanak. Németország külügyminisztériuma erőteljesen lebeszél mindenkit a krími utazásról, hacsak nem életbevágóan szükséges. Olaszország külügyminisztériuma azt tanácsolja, hogy a Krímbe tartó itáliaiak halasszák el utazásukat, és óvatosságra inti azokat az olaszokat, akik Kijevben vannak és este elhagyják szállásukat. Róma felhívta az Ukrajnában tartózkodó olasz állampolgárokat, hogy maradjanak távol minden tüntetéstől. 

A magyar Külügyminisztérium konzuli szolgálata csütörtökön javasolta azt a magyaroknak, hogy "a Krími Autonóm Köztársaságban zajló erőszakos cselekmények, az állami és kormányhivatalok munkájának szüneteltetése, valamint az általános biztonsági helyzet romlása miatt" halasszák el az oda tervezett utazásaikat.

Index: ukrán luxushelikopter szállt le Budaörsön

Öltönyös emberek érkeztek három napja egy luxushelikopteren a budaörsi reptérre, a gép azóta egy őrzött hangárban áll - írja az Index.hu. Van, aki szerint maga Janukovics elnök menekült Magyarországon keresztül Moszkvába.

"Orosz invázió szemtanúi vagyunk"

"Orosz invázió szemtanúi vagyunk... a légteret lezárták, mert nagy számban szállnak le orosz repülőgépek és helikopterek" - mondta az ART ukrán televízióban Szerhij Kunyicin, az ideiglenes ukrán elnök újonnan kinevezett krími megbízottja. A politikus becslése szerint közel kétezer orosz katonát dobtak át légi úton az autonóm köztársaság fővárosa, Szimferopol melletti katonai repülőtérre.

1
43 44 45 46 47
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!