szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szombat hajnalra leverték Törökországban a hadsereg péntek este indított puccskísérletét. A kezdetben még ismeretlen helyen lévő Recep Tayyip Erdogan elnök hajnalban visszatért hivatalába. Szombat délig már csaknem háromezer puccsistát vettek őrizetbe. A kormányfő a halálbüntetés visszaállításáról beszélt. Az USA és az EU is kiállt a kormány mellett, amelyet a lakosság és a katonaság, illetve a rendőrség hozzájuk hű erői mentettek meg.

Most érkezett

1563 embert tartóztattak le

Az Al-Arabija tweetje szerint 1563-nál tart a puccs leverése utáni letartóztatások száma. Az őrizetbe vettek között az államcsíny-kísérlettel gyanúsított magas rangú tisztek is vannak.

  • Péntek este tankok jelentek meg Ankara és Isztambul utcáin, alacsonyan szálló harci gépek tűntek fel, majd lövések, robbanások hallatszottak.
  • A miniszterelnök bejelentette, hogy katonai puccskísérlet történt, de a kormány ura a helyzetnek.
  • A katonaság átvette az uralmat több állami intézmény és televíziócsatorna fölött. Lezárták a Boszporusz hídjait, a repülőtereket, katonai igazgatást, kijárási tilalmat vezettek be.
  • Erdogan elnök távolról üzent a népnek, hogy ne adják fel, de azt nem lehetett tudni, hol van az államfő. A puccs kitörése előtt a tengerparton nyaralt.
  • 17 rendőrt megöltek a különleges erők főhadiszállásánál, a puccs ellen tiltakozó civilekre nyitottak tüzet a Boszporusz-hídnál.
  • A török kormány szerint Erdogan ellenfele, Fethullah Gülen muzulmán hitszónokhoz hű katonák hajtották végre a puccskísérletet. A csoport ezt visszautasította.
  • Hajnalban az Anadolu állami hírügynökség azt közölte, hogy Muharrem Köse ezredes, egykori vezérkari törzstiszt volt az államcsínykísérlet szervezője.
  • A kormány magyar idő szerint hajnali 2 után bejelentette, hogy meghiúsították a puccskísérletet, de az utcákon továbbra is lövöldözést lehetett hallani.
  • Bombatalálat érte az ankarai parlament épületét is, a kormány szerint többen életüket vesztették. Ezt később cáfolták.
  • Erdogan elnök hajnali 3 után megérkezett az isztambuli reptérre, és ő is közölte, hogy meghiúsították a puccskísérletet. Szemtanúk még ekkor is fegyvertüzet hallottak a városban.
  • Elkezdődtek a letartóztatások, a kormány szerint hajnalra több mint 120 embert vittek be a puccsisták közül.
  • Ankarában még reggel is tartottak a harcok, a puccsisták tankjait F-16-osok lőtték.
  • Délire elérte a háromezret a letartóztatott katonák száma.
  • A török kormányfő a halálbüntetést visszaállítását kérte az alkotmánybíráktól.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Erdogan ellenlábasa is a puccs ellen

Élesen elítélte a törökországi puccskísérletet egy közleményében az amerikai emigrációban élő muzulmán hitszónok, Fethullah Gülen.

Azt írta: "az elmúlt ötven évben mindig is szenvedtem a számtalan államcsínytől, különösen sértőnek érzem, hogy azzal vádolnak, bármilyen kapcsolat fűz ehhez (a mostani) puccshoz. Ezt határozottan cáfolom".

Hozzátette, hogy a lehető leghatározottabban elítéli a törökországi katonai hatalom átvételi kísérletet. Egy kormány hatalomra kerülése csupán egy szabad és igazságos választások útján történhet meg.

Korábban Recep Tayyip Erdogan államfő az 1999 óta az Egyesült Államokban élő hitszónokot vádolta azzal, hogy ő a puccsisták felbujtója.

A két férfi egykoron szövetséges volt, Erdogan hasznot húzott Gülen mozgalmi hálózatából, hogy megszerezze a hatalmat. Ezt követően azonban, 2013 végén, a hitszónok az állam első számú ellenségévé vált egy korrupciós botrány kipattanását követően, amely a mostani elnök köreit érintette.

Erdogan azóta is azzal vádolja Gülent, hogy "párhuzamos államot" épít, amelynek célja félresöpörni mindazt, amit a hívei tagadnak.

Az Egyesült Államok a török kormány mellé állt

Az Egyesült Államok minden török pártot Erdogan kormányának támogatására szólít fel. Barack Obama elnök és John Kerry külügyminiszter telefonon beszélt a török államfővel. Mindketten a vérontás elkerülésére és a "demokratikusan választott" vezetés támogatására hívták fel a figyelmet.

Törökország és az USA között megromlott ugyan a viszony éppen Erdogan kormányzási stílusa miatt, de a NATO egyik kulcsszereplőjeként továbbra is fontos a stabilitás megőrzése mind a közel-keleti helyzet, mind a menekültválság kezelése érdekében. (Reuters)

Tusk: a fegyverek nem hoznak megoldást

A török feszültséget és kihívásokat nem lehet fegyverekkel megoldani - jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke újságíróknak a mongóliai Ulánbátorban szombaton.

Az Ázsia-Európa Találkozón (ASEM) tartózkodó tanácsi elnök hangsúlyozta: "katonai puccsnak nincs helye a modern Törökországban. Nincs alternatívája a demokráciának és a jogállamiságnak."

Véleménye szerint korai lenne a puccskísérlet következményeiről beszélni. A fő kérdés az lesz, vajon milyen Törökország kerül ki a válságból - mondta, hozzátéve, döntő jelentőségű lesz nem csak ország, hanem a régió mellett az unió és Törökország kapcsolataira nézve is, hogy Ankara hogyan fogja tudni kezelni a következményeket.

"A reményünk és szándékunk természetesen az, hogy kulcsfontosságú partnereink között tartsuk meg Törökországot" - tette hozzá.

Donald Tusk tanácsi elnök, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság vezetője és Federica Mogherini kül- és biztonságpolitikai főképviselő az unió 28 tagállama nevében, Ulánbátorban kiadott szombat hajnali nyilatkozatukban leszögezték, hogy az EU a demokratikusan megválasztott török kormányt és a jogállamiságot támogatja. Emellett az alkotmányos rend visszaállítását sürgették. (MTI)

Tizenhat embert öltek meg a puccisták közül

A rendőrség összecsapásokban tizenhat, a katonai puccsban részt vevő katonával végzett, és további 250-et letartóztatott.

Korábbi jelentés szerint a fegyveres erők 754 tagja adta meg magát.

Kiszabadult a túszul ejtett vezérkari főnök

Hulusi Akar verérkari főnököt a török puccsista katonák ejtették túszul pénteken egy ankarai légibázison, de a szombat reggeli hírek szerint egy műveletben kiszabadították, ezután visszavette a fegyveres erők fölötti irányítást.

754 katona adta meg magát

Az AFP török forrásokra hivatkozó jelentése szerint a török fegyveres erők puccskísérletet végrehajtó katonái közül 754-en adták meg magukat. 29 ezredest és 5 tábornokot váltottak le a részvétel miatt.

A puccskísérlet eddig legalább 60 áldozatot szedett.

A puccsistáknak egy forrás szerint harci gépük már nincs, csak helikoptereik. Korábban a kormány parancsot adott a lázadók által használt harci gépek kilövésére.

Egy csoport még tovább harcol

E-mailben kapott egy nyilatkozatot a puccsisták egy csoportjától a Reuters, amelyben azt írták, "még elszántan harcolnak". Azt a hírügynökség nem közölte, hol folynak még a harcok, de korábban arról jöttek hírek, hogy Ankarában reggel a kormány F-16-osai lőtték a tankokat.

Legalább 60-ra teszik az áldozatok számát

Legalább 60 ember halt meg a puccskísérletben egy török tisztségviselő szerint, akit a Reuters idézett. Az igazságügyminiszter pedig arról számolt be, hogy eddig már 336 embert vettek őrizetbe.

Új vezérkari főnököt neveztek ki

Ügyvivő vezérkari főnököt neveztek ki Umit Dundar személyében - közölte egy elnökségi forrás a Reuters szerint. Az eddigi vezérkari főnököt a pénteki puccskísérlet kezdetén feltehetően túszul ejtették, és sorsa azóta ismeretlen.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!