szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szenátus hírszerzési bizottsága a lehető legszigorúbban akarja kivizsgálni Michael Flynn, Trump elnök első – és lemondásra kényszerített – nemzetbiztonsági főtanácsadója orosz kapcsolatait, miután a volt főtanácsadó közölte, hogy nem tesz eleget a szenátus idézésének.

A hírszerzési bizottság republikánus és demokrata vezető politikusai egyaránt felháborodással fogadták Michael Flynn bejelentését, miszerint nem hajlandó megjelenni a bizottság előtt, és nemcsak vallomást nem tesz, de nem adja át a birtokában lévő dokumentumokat és bizonyítékokat sem.

A bizottság a tavalyi elnökválasztási kampányban a Donald Trump munkatársai és orosz tisztségviselők közötti esetleges szálakat vizsgálja, és először csak felkérte Flynnt a megjelenésre, majd amikor erre nem volt hajlandó, akkor büntetés terhe mellett hivatalosan is beidézte őt. Ezt a hivatalos beidézést utasította el hétfőn az altábornagy, arra hivatkozva, hogy az amerikai alkotmány 5. módosítása szerint nem köteles maga ellen vallani.

Közben a The New York Times című napilap hétfőn délután honlapján nyilvánosságra hozta Elijah Cummings demokrata párti képviselő levelét, amelyben a marylandi politikus pár órával a volt nemzetbiztonsági főtanácsadó bejelentését követően a Pentagon dokumentumaira hivatkozva részletezi, hogy szerinte Flynn már a kinevezése előtti biztonsági átvilágításon hazudott a külföldi, köztük az Oroszországhoz fűződő kapcsolatairól. Azt állította, hogy valamennyi korábbi külföldi utazásán magánemberként vett részt, s a költségeket vagy személyesen ő, vagy amerikai vállalatok finanszírozták. Elhallgatta viszont például, hogy 2015 decemberében Moszkvában egy gálaest fővendége volt akit Vlagyimir Putyin orosz elnök mellé ültettek , s az utazás és ott-tartózkodás több mint 45 ezer dolláros költségeit az RT orosz állami televízió állta.

Miután elhallgatta az igazságot, megkapta a biztonsági átvilágításról szóló igazolást, Donald Trump elnök pedig kinevezte őt nemzetbiztonsági főtanácsadójának. Alig három hét után, még februárban távoznia kellett posztjáról, mert elhallgatta az elnök és az alelnök előtt az Oroszország Washingtonban akkreditált nagykövetével folytatott megbeszéléseit, majd mikor ez kiderült, akkor félrevezette Mike Pence alelnököt e megbeszélések tartalmáról.

"Az igazságot mindenképpen feltárjuk" fogalmazott Twitter-bejegyzésében James Lankford republikánus szenátor, a hírszerzési bizottság tagja.

A szövetségi nyomozóhatóságok szándékos félrevezetéséért Michael Flynn akár öt évig terjedő börtönbüntetést is kaphat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!