szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A katalán elnök gyakorlatilag meghirdette Katalónia függetlenségét, de azzal a lendülettel fel is függesztette a folyamatot, arra hivatkozva, hogy arról még tárgyalni kell. Carles Puigdemont este negyed nyolckor kezdett beszélni a katalán parlament kedd esti ülésén. Napközben mindenki azt találgatta, miről fog beszélni. A beszéd után is sok kérdőjel maradt.

„Ebben a történelmi pillanatban Katalónia elnökeként” tiszteletben tartja az emberek azon akaratát, hogy egy független Katalóniát szeretnének, amelynek köztársaság az államformája. Néhány hétre ugyanakkor javaslata szerint felfüggesztik a függetlenné válás folyamatát, mert tárgyalni akarnak a spanyol állammal – ez volt a lényege a katalán elnök kedd esti beszédének.

Szakértők korábban négy lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel Puigdemont beszéde előtt. Ezek közül a legradikálisabb Katalónia azonnali, egyoldalú elszakadása lett volna Spanyolországtól – végül ez nem történt meg.

A második lehetséges verzió az volt, hogy az elnök bejelenti a függetlenséget, de nem azonnal, mert próbálja megszerezni még a hiányzó nemzetközi támogatást.

A harmadik változatot jósolták a legvalószínűbbnek, vagyis azt, hogy a katalán elnök szimbolikus nyilatkozatban közli: a katalánok a népszavazással elnyerték a jogot egy önálló katalán állam létrehozásához, de annak kinyilvánítására haladékot javasol a megfelelő felkészülésig. Tulajdonképpen ez verzió jött be.

A negyedik lehetségesnek nevezett forgatókönyv szerint az elnök előrehozott választásokat jelenthetett volna be Katalóniában, de ennek esélyét tartották a legkisebbnek.

Carles Puigdemont a tervezettnél bő egy órával később kezdett beszélni: ő maga kérte a csúszást a Junst Pel Sí (Együtt az igenért) kormányzó pártszövetség tanácskozása miatt, amely az ülést megelőzte. A csúszás másik oka a katalán parlament házbizottságának rendkívüli ülése volt, amelyen a parlamenti ülés felfüggesztését kérte két ellenzéki párt a liberális középutas Ciudadanos (Állampolgárok), és a Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP).

A katalán parlament épületének bejáratát kora reggel a hatóságok biztonsági okokból lezárták, hogy a tüntetőket távol tartsák az épülettől. Kint már órákkal ezelőtt elkezdett gyülekezni a tömeg, az emberek óriási kivetítőkön követhetik figyelemmel a benti eseményeket.

A spanyol kormány korábban azt közölte: ha a katalán elnök kinyilvánítja a függetlenséget, azt azonnali válaszlépések követik. Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök szerda délután a madridi parlamentben mond beszédet, amelyben a várakozások szerint reagál a katalán elnök nyilatkozatára.

Katalóniában október 1-jén tartottak függetlenségi népszavazást, annak ellenére, hogy azt a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette. A referendum a spanyol hatóságok és a szavazók közötti összecsapásba torkollt. A hivatalos végeredmény szerint 2,28 millió ember, a választásra jogosultak 43 százaléka vett részt a népszavazáson, és 90,18 százalékuk támogatta az elszakadást Spanyolországtól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!