szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Évente világszerte ötmillió ember hal meg a légszennyezés miatt, de a jóval kevesebbszer emlegetett hangszennyezés is öl: a túl nagy zaj depressziót, stresszt, cukorbetegséget és szívrohamot okoz. Világszerte sok városban elviselhetetlen a zajszint.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján készített felmérésekből az is kiderül, hogy a nagyvárosokban jóval korábban kezdődik a korral járó hallásromlás, s egyes településeken az emberek füle 10-20 évvel „öregebb”, mint a csendes városokban. A legrosszabb helyzet a kínai nagyvárosokban alakult ki, de ugyancsak súlyos a zajterhelés Kairóban, Párizsban és Újdelhiben is. Bár London nincs az elsők között, a metróban több helyen olyan hangosak a szerelvények, hogy ha egy munkahelyen lennének ilyen zajosak a gépek, akkor kötelező lenne a fülvédők használata.

A lista másik végén Zürich és Bécs áll: míg Újdelhiben az emberek füle 20 évvel „idősebb”, mint egy ugyanolyan korú emberé egy csendes faluban, az osztrák fővárosban „csupán” 11 év a különbség. „Leginkább a gyerekeket érinti a zaj. Minél nagyobb a hangterhelés, annál súlyosabbak az olvasással, figyelemmel és problémamegoldó képességekkel kapcsolatos problémák” – áll a WHO tanulmányában.

A The Guardian című brit lap elemzése szerint a legkomolyabb zajforrás a közlekedés, s Európában mintegy 100 millió ember szenved folyamatosan a járművek zajától. Aki kívánja, maga is felmérheti saját városát: a NoiseTube nevű alkalmazással elkészíthető egy-egy város zajtérképe, s ezt követően hatékonyabb döntések születhetnek a hangterhelés csökkentésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!