szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Április végén választja meg a német kormánypárt új elnökét, aki Angela Merkel utódja lehet.

Angela Merkel 3 utódjelöltje közül kettő is érintett a pizzakapcsolatban - állapítja meg a Deutsche Welle. A német politikai élet furcsaságai közé tartozik, hogy 2020-ban egy olyan tanácskozás jelentheti a legnagyobb kormánypárt jövőjét, amelyet 1995 június elsején tartottak Bonnban. Az NSZK régi fővárosában egy olasz vendéglőben a CDU vezetői a zöldekkel tárgyaltak. Bár pizza nem volt, csak pasta, de a sajtóban ez mégiscsak pizzakapcsolatként rögzült. Akkor a CDU és a zöldek pártja tűz és víz volt, arról nem is beszélve, hogy a kereszténydemokratákhoz képest a zöldek törpének számítottak Németország politikai életében. Ma viszont a zöldek népszerűsége az egekben, a CDU-é a mélyponton.

"Legmélyebb válságát éli a párt. Ebben a helyzetben a CDU és az ország jövője érdekében én Armin Laschetet támogatom, alelnök-jelöltként "- így jelentette be Jens Spahn egészségügyi miniszter, hogy ő nem pályázik a pártelnöki posztra. A nyíltan homoszexuális 39 éves politikus a konzervatívok kedvence a CDU-ban, de egy olyan színtelennek látszó vezetőhöz köti sorsát, akit eddig senki sem tartott esélyesnek a kancellári posztra.

Kicsoda Armin Laschet?

Az 58 éves egykori újságíró 2017 óta a legnépesebb német tartomány, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke. Korábban volt az Európai Parlament képviselője is. Liberális középutas politikusnak tartják, aki sziklaszilárdan kitartott Angela Merkel kancellár mellett akkor is, amikor a migránsválság idején sok bírálat hangzott el a CDU-ban vele szemben.

Észak-Rajna-Vesztfáliában sok török vendégmunkás telepedett le. Velük jól megtalálta a hangot Armin Laschet, aki ezért kapta a sajtótól a Török Armin becenevet. Ez komoly adu lehet, mert a Németországban élő muzulmán kisebbség beilleszkedése az egyik legfontosabb kérdés jelenleg a CDU és az egész ország számára.

A másik adu a pizzakapcsolat. Armin Laschet nemcsak a törökök, de a zöldek irányában is nyitott. A kapcsolatokat jól kiépítette már az Európai Parlamentben is. Daniel Cohn-Bendit, a zöldek embere az EP-ben igen kedvezően nyilatkozott róla.

A harmadik adu Jens Spahn lehet, hiszen a konzervatívok kedvence nem véletlenül csatlakozott épp hozzá. Végül pedig az sem elhanyagolható tényező, hogy Angela Merkel is őt támogatja.

A pizzakapcsolat másik jelöltje Norbert Röttgen

Elsőként jelentette be az indulását a CDU elnöki posztért a Bundestag külügyi bizottságának jelenlegi elnöke, aki 2009 és 2012 között Németország környezetvédelmi minisztere volt. Ebben az időszakban kiváló kapcsolatokat épített ki a zöldekkel, akik elérték a nukleáris erőművek leállítását. Az energiarendszer átalakítása Norbert Röttgen nevéhez fűződik. Ez teszi őt népszerűvé a zöldek között, de a CSU konzervatív szárnya nemigen lelkesedik érte.

Mit akar Friedrich Merz?

A konzervatívok jelöltje Angela Merkel ősi ellenfele (vezetőképünkön). Élvezi Wolfgang Schäuble egykori pénzügyminiszter támogatását, aki jelenleg a Bundestag elnöke. A kőkemény konzervatív pénzügyi politika híve. Miután elbukott a politikai harcban, a BlackRock egyik főnöke lett Németországban. A tekintélyes befektető cég a globalizáció szimbólumának számít. Ennek megfelelően Merz a Trilaterális bizottság tagja. De vajon milyen politikát képvisel Németországban?

A pizzakapcsolat baloldali nyitást jelentene a CDU számára. Friedrich Merz ezt elveti, de vajon kivel kötne ő szövetséget? Angela Merkel és követői kizárják a kapcsolatot az Alternative für Deutschland szélsőjobboldali mozgalommal, Friedrich Merz hallgat.

A tét tehát nagyon nagy Németországban, ahol a legnagyobb kormánypárt, a CDU április 25-én választja meg elnökét, aki hamarosan kancellár is lesz Berlinben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!