"Ki volt az az őrült, aki kitalálta, hogy haza kell hívni Olaszországból a magyarokat?"
Kint élő vagy kint ragadt olvasóink szerint nincs még pánik a koronavírus miatt Olaszországban, de csak a következő napokban dől majd el, hogy sikerült-e felfogatni az emberekkel, mekkora a baj, illetve képes-e mindenki a saját – főként idős – hozzátartozói érdekében hozni annyi áldozatot, hogy otthon marad, nem lófrál és betartja a szigorú átmeneti szabályokat.
Megdöbbenve fogadták a római magyar nagykövetség felhívását – hogy mindenki hagyja el Olaszországot – azok az Olaszországban tartózkodó magyarok, akik szerkesztőségünk kérésére jelentkeztek és számoltak be a kinti helyzetről kedd délelőtt. Kint tanuló vagy dolgozó olvasóink – itthoni családtagjaik aggodalma ellenére – saját maguk ugyanis éppen azért nem akarnak hazajönni, mert belátták, hogy az egyik leginkább fertőzött országból érkezve potenciális vírushordózóként veszélyt (a lappangási időszakban a fertőzöttek többnyire nem is tudják magukról, hogy azok), a hazatérés utáni (jó esetben önkéntes) karanténnal pedig kellemetlenséget okoznának az itthoniaknak.
Mondjuk, van, ahonnan az ország hétfő esti lezárása óta már nem is nagyon lenne mivel hazatérni: az Észak-Olaszországi Bolognában tanuló Fruzsina például kíváncsiságból megnézte a buszjáratokat: a közvetlen Budapestre tartókat ugyan az észak-olasz légi járatokhoz hasonlóan már hétfőn törölték, de bécsi vagy prágai átszállással még haza tudott volna jönni, kedden viszont már egyetlen járat sem indult a környező országokba sem.
Az olasz kormány keddtől az egész országra kiterjesztette azokat a korlátozásokat, amelyeket hétvégén csak az úgynevezett vörös zónára, vagyis a koronavírus által leginkább fertőzött északi területekre kezdett alkalmazni. A rendelet értelmében gyakorlatilag egész Olaszország “biztonsági zónává” vált április 3-ig.
A korlátozások legfontosabb, a mindennapi életben tapasztalható velejárója, hogy csak az mehet el otthonról, akinek ez egészségügyi, vagy családi okokból, illetve a munkája miatt szükséges.
Ha valaki útra kel otthonról, akkor igazolnia kell az okát egy speciálisan e célra készített, a belügyminisztérium oldaláról letölthető, kitöltött és kinyomtatott dokumentummal (ha valakinek nincs printere, akár kézzel is lemásolhatja a szövegét). A rendőrség nemcsak szúrópróbaszerű ellenőrzéseket tart az utcán, amelyen a megállított polgároknak igazolniuk kell, hogy miért vannak úton, hanem az írás, illetve állítás igazságtartalmát is ellenőrizheti, azoknak pedig, akiket hazugságon kapnak, akár 2-300 eurós bírságot kell fizetniük.
Az olasz kormány nem győzi hangsúlyozni: az intézkedés célja nem az, hogy az állampolgárokat bármiféle engedélyek beszerzésére bírják rá, hanem hogy felelős módon csak akkor közlekedjenek, ha arra valóban nyomós okuk van.
A munkába járás viszont mindenképp nyomós oknak számít, ahogyan az is, ha valaki az ellátásra szoruló, egyedül élő nagymamáját látogatná meg. Előbbi esetben igazolni kell, hogy az illető munkahelye nem támogatja az otthoni munkát, vagy egyszerűen a munkájához a fizikai jelenlét szükséges. Az is engedélyezett, hogy az elvált szülők egyike elmenjen a gyerekekért. Aki viszont csak azért menne a másik városban élő szüleihez vagy barátnőjéhez, mert hiányoznak egymásnak, az ne tegye. Aki megteszi, az a büntetést kockáztatja, bár az nem világos, hogy ezt hogyan ellenőrzik majd, de április 3-ig ez biztosan így lesz.
Orvoshoz, vizsgálatokra, kezelésre szintén bárki elmehet, kivéve akkor, ha attól tart, koronavírusos, abban az esetben inkább a mentőket hívja. 37,5 fokos hőemelkedéssel már senki nem hagyhatja el otthonát.
A vásárlást szintén bárki, bármikor elintézheti, de az egymástól tartandó egy méteres távolságot be kell tartani. Az üzletek nagy része nyitva van, de kinti olvasóink beszámolói szerint egyre inkább csak az élelmiszert vagy napi fogyasztási cikkeket árulók, a cipő- vagy bútorboltok már egyre kevesebben.
A teljes zárlat elrendelése sok helyen ugyanakkor újra kaotikus állapotokat, tömegjeleneteket eredményezetett: Bolognában például még éjszaka is hosszú sorok kígyóztak az üzletek előtt, pedig a korábbi napok felhalmozási-vásárlási láza után épp kezdett minden visszaállni a normál kerékvágásba – mondta kint élő olvasónk, aki összességében nem érez pánikot az embereken, de a forgalomból szerinte látszik, hogy a legtöbben betartják a kérést és csak az van úton, akinek muszáj.
Ő maga – mivel a város az eddig is lezárt vörös zónával határos tartományban van – a biztonság kedvéért lassan egy hete nem mozdult ki a lakásból.
Hasonló körülményekről számolt be a hvg.hu-nak a jelenleg szintén Bolognában tartózkodó magyar-olasz történész, Stefano Bottoni is, aki – bár megvolt repülőjegye – a járvány két hete kezdődött eszkalálódása után döntött úgy, hogy Magyarországon élő családja biztonsága érdekében egyelőre nem tér vissza Budapestre.
A történész egyszerűen nem tudja hova tenni a magyar külügyminisztérium felszólítását, hogy mindenki hagyja el Olaszországot – szerinte épp elég probléma, hogy a keddtől érvényes vesztegzár híre idő előtt kiszivárgott a sajtóban, emiatt rengetegen kezdték pánikszerűen – és akkor még ellenőrizetlenül – elhagyni az északi tartományokat, ami szerinte gyakorlatilag egyet jelent a vírus "széthurcolásával". Ezzel a megállapítással több nyilatkozónk is egyetértett, volt aki konkrétan úgy fogalmazott, hogy
"Ki volt az az őrült, aki kitalálta, hogy haza kell hívni Olaszországból a magyarokat?"
Hogy ez így történt-e, az csak napok múlva derülhet ki. A helyzetet szerinte mindenesetre jól illusztrálja, hogy a csizma sarkában fekvő Puglia tartományból például mindössze kilencezren regisztrálták magukat az olasz kormány kérésére (a felhívás annak szólt, aki elutazott északról egy déli tartományba, hogy a követhetőség érdekében regisztrálja magát az elérhetőségeivel), miközben ennek egyértelműen többszörösét kitevő utas lökdöste és köpködte egymást a zárlatot megelőzően elindított, utolsó járatokon.
„Hiába, ez itt nem Kína, ez egy kaotikus demokrácia” – fogalmazott a történész, utalva rá, hogy az olaszokat egyébként sem lehet semmire stateriális úton kényszeríteni – bár ahhoz szerinte például nem kellett volna diktatúra, csak felelősség, hogy a zárlatot felelős módon csak azután jelentsék, miután a közúti, légiforgalmat már leállították, és nem fordítva.
Stefano Bottoni szerint a következő napokban egyértelműen annak próbája zajlik majd Olaszországban, hogy sikerült-e felfogatni az emberekkel, mekkora a baj, illetve képes-e mindenki a saját – főként idős – hozzátartozói, a szülei, a nagyszülei érdekében hozni annyi áldozatot, hogy otthon marad, nem lófrál és betartja a szigorú átmeneti szabályokat.
Mivel a korábbi napok tapasztalata alapján leginkább a 25-35 éves korosztályhoz nem jutottak el a figyelmeztetések, vagy fittyet hánytak rájuk, mára influencerek sokasága is ezeket az üzeneteket közvetíti közösségi médiában a reklámok helyett annak érdekében, hogy ez a célcsoport is vegye komolya(bba)n a helyzetet és az intézkedéseket.
A történész tapasztalata szerint – Bolognában legalábbis – valami mintha le is csapódott volna az emberekben: az utcai forgalom például egy augusztus vasárnapinak felel meg kedden délután – vagyis jó 70-80 százalékkal visszaesett.
A komolyságra szükség is van: bár a járványban súlyosabban érintett északi tartományok kórházai most még egyelőre gond nélkül átszállítják például a megtelni kezdő kórházaikból a délebbi tartományokban fekvőkbe a (szállítható) betegeket, ha 3-4 héten belül nem lehet stabilizálni a vírus terjedését és az – akár pont az elrendelt zárlat után tömegesen útnak indulók miatt – beveszi a déli területeket is, akkor az katasztrófa-helyzetet idézhet elő az országban.
A firenzei egyetemen tartandó óráit Stefano Bottoni egyébként ugyanúgy megtartja, csak az interneten, hiszen a felsőoktatásban nem rendeltek el oktatási szünetet, mint az iskolákban és óvodákban, csak bejárni nem kell.
A bolognai egyetemen tanuló Fruzsinát is az egyik előadása után értük el kedden: az órákat elmondása szerint egy céges csoportmunkára szolgáló szoftver segítségével online tartják meg, professzionális módon, bármiféle fennakadás nélkül – annak ellenére, hogy van, amikor háromszázan csatlakoznak egyidejűleg az adott professzorhoz. És Fruzsina elmondása szerint nemcsak előadások nem maradnak el, de a vizsgák, sőt a szakdolgozat-védés alól sem mentség, hogy otthon kell maradni, csak így nem az egyetemen, hanem egy webkamera előtt kell a tudásról számot adniuk.
Az olaszok közül a lány állítása szerint egyébként még mindig sokaknak „nem igazán esett le”, hogy mivel is jár-járhat egy ilyen járvány: tíz napja például, amikor olasz barátja családját mentek meglátogatni, ő maga már nem akarta felkeresni a 80 éven felüli nagyszülőket – tekintve, hogy a már akkor is legfertőzöttebb északi tartománnyal szomszédos városból érkeztek. A fiú szülei, illetve maguk a nagyszülők viszont egyáltalán nem aggódtak, nemcsak, hogy invitálták, de olasz módra alaposan meg is puszilgatták-lapogatták-ölelgették őket.
Mindeközben Rómában... |
Rómában (ahol tulajdonképpen alig volt fertőzött) pár nappal ezelőttig nem igazán vették komolyan a járványt, a szigorú kormányrendeletek viszont kint élő, olasz forrásunk szerint már a fővárosban élőkben is aggodalmat keltettek és az eddig szkeptikusokat is érzékennyé tették a témára. A Vatikánhoz közel élő, nyugdíjas férfi szerint az ő plébániájukon a vasárnapi misét például most először a templomkertben tartották, a székeket gondosan, egymástól egy méterre helyezték el, a zenét pedig hangszóróból sugározták. A napi miséket a lelkész egyedül celebrálja, egy technikus segít neki élőzni a Facebookon – a közvetítések egyébként nagyon népszerűek. A plébánia titkársága viszont bezárt és szünetelnek az esküvők, keresztelők, temetések is. A vatikáni Borgo Pio utcái általában tömve vannak turistákkal, most viszont csak a boltosok állnak csak a járdán, egész nap egymással beszélgetnek, és 18 órakor bezárnak. A Trastevere városrész szintén rendszerint turistákkal teli boltjai szintén kihaltak, a kínai boltok zárva is vannak. A boltokban a zöldséges pultnál korábban szinte senki nem használta az egyszer használatos nejlonkesztyűt, most viszint mindenki gondosan felveszi, mielőtt levesz egy gyümölcsöt a polcról. |
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
A római magyar nagykövetség szerint haladéktalanul el kell hagyni Olaszországot
Aki teheti, menjen – üzenték a Facebookon.
Egész Olaszországot lezárják
463 ember halt meg koronavírus miatt, Giuseppe Conte miniszterelnök szerint ezek az ország legsötétebb órái.