szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az országban nagyon óvatosan indult meg az élet, vannak, akik már türelmetlenek.

Immunitási útlevél helyett maszk

– ezzel az egyezményes viselettel kezdett újraindulni az élet Olaszországban. Azt üzeni vele a társadalom: még mindig nem tudjuk, hogy ezt a vírust elkapta-e bárki pusztán egy boltban várakozva, azt sem tudjuk, le leszünk-e mind tesztelve, ahogy azt sem, hogy a korábbi fertőzöttek immunissá váltak-e a kórra. De ha van maszk, és kellő távolság, akkor talán nem kell egymástól félnünk.

Május 4-én elkezdtek enyhíteni az olasz járványügyi korlátozásokon, de ez azért még ne képzeljünk el valódi újranyitást. Ha valaki azt gondolja, hogy máris viszontláthatja a mindenki által ismert Olaszországot, az csalódni fog. Ez érthető is, hiszen miközben másfél hónapja az ország lehúzta a rolót, azért naponta még mindig ezernél több új koronavírus-fertőzöttet regisztrálnak, és száznál többen halnak meg a vírusfertőzöttek közül.

Jelenleg tehát a helyi kijárási korlátozásokon könnyítettek, ami azt jelenti, hogy nem kell kötelezően bezárkózva lenni otthon, és már nemcsak munkaügyben, egészségügyi okokból lehet elmenni otthonról, de sportolás, valamint rokonlátogatás céljából is, bár utóbbinál azt kérik, hogy csak szükség esetén kerüljön rá sor, és akkor is limitált időre. Sétálni is szabad már, ezt sokan eddig is megtették, bár néha vásárlásnak vagy kutyasétáltatásnak álcázták.

MTI / EPA / ANSA / Angelo Carconi

Ám például egyik tartományból a másikba még nem engedélyezett az utazgatás, autókázás, ahhoz kellően megalapozott indok kell, például az, ha az egy másik tartományban ragadt polgár a kijárási korlátozások miatt nem tudott eddig hazatérni.

A szabad téren sportolni egyénileg, vagy a közös háztartásban élőkkel együtt lehet. A parkok is megtelhetnek gyerekekkel, ám az a kérés, hogy egymással ne csoportosuljanak. Az olasz újranyitás viszont az iskolákra nem vonatkozik, és bizonyára nem is fog, azok majd csak szeptemberben nyithatnak ki ismét.

A kormány 99 olyan tevékenységi kört jelölt meg, amelynek vállakozásai május 4-től ismét kinyithatnak (ilyenek az építkezések, a halászat, az ingatlanügynöki tevékenység, a textilipar, és így tovább, olyan tevékenységek, amelyeket nem létfontosságúnak tituláltak, és ezért márciusban be kellett zárniuk), és egyes szakértők szerint a munkába visszatérők 72 százaléka férfi, hiszen a szolgáltatói szektorban, vagy éppen pedagógusként dolgozók nők többsége továbbra is otthon marad a gyerekekkel.

MTI / EPA / ANSA / Angelo Carconi

Az olasz nagyvárosokból érkező jelentések alapján valóban kezd visszatérni az élet, de az nem állítható, hogy mindenütt hatalmas tömegek rohanták volna meg a tömegközlekedési eszközöket, pályaudvarokat, és az autópályán sem lett számottevően nagyobb a forgalom. Ez valamennyire érthető, hiszen szállítmányozási, vagy munkaügyben eddig is lehetett autózni, és azért vasárnaphoz képest nagyot nem változott a világ.

És a most a munkába visszatérők jelentős része továbbra is marad home office-ban.

A vasútvonalakra ezentúl elektronikus, névre szóló jegyet kell előre váltani, a maszkviselés – mint a tömegközlekedésben mindenhol - kötelező, a kesztyű viselése pedig erősen ajánlott. Egymás mellé szóló jegyeket továbbra sem értékesítenek, a vonatokon jelölik is, hogy hová nem szabad ülni. A peronokon is távolságot kell tartani. Ennek érdekében a Trenitalia vasúttársaság a regionális járatokon sűrítette a járatszámot, hogy így kerüljék el a zsúfoltságot.

A gyakorlat mást mutat

Elméletben legalábbis így zajlana a dolog, de nehéz megmondani, mennyire lesz ez betartható akkor, amikor tényleg beindul az élet. A Nápolyból induló elővárosi vasút, a Circumflegrea vonalán például hétfőn reggel ugyanolyan zsúfoltság volt, mint bármely átlagos hétköznapon, a helyi polgármesterek felháborodva követelték az EAV szolgáltatótól, hogy állítsa vissza a korábbi nagyobb járatsűrűséget, és végezzen ellenőrzéseket a vonalakon, hogy mindenki betartja-e a kellő távolságot. A cég azzal válaszolt, hogy igenis volt ellenőrzés, ennek köszönhetően tartottak vissza sok vendégmunkást, akik jegy és maszk nélkül készültek felszállni a vonatra. Az ugyanis eddig is világos volt, hogy Olaszországban a fizikai munkát végző bevándorlók nem tudják a home office-t választani.

MTI / AP / LaPresse / Claudio Furlan

Más, Milánóból érkező képsorok szerint viszont zsúfoltság ott nem volt, az egyébként gyér utazóközönség fegyelmezetten várta végig, amíg a végállomásokon a fertőtlenítő személyzet telespriccelte klóros szerrel a buszok kézfogóit és a vezetőfülkét.

A római Ciampino reptéren az utóbbi hetekben csak a teherszállítók és az állami gépek közlekedtek, most már a magánrepülők is elindultak. Az útlevél-ellenőrzésnél és a biztonsági vizsgálatnál plexiüveget szereltek fel, hogy így védjék a személyzetet, és testhőmérséklet-ellenőrzéssel várják az érkezőket, de ez már februárban is így volt.

A bárok-éttermek egyébként valóban nem fogadhatnak vendéget, de elvitelre kiszolgálhatják őket. Ahogy itthon, úgy Olaszországban is van, ahol sikertörténet lett a kiszállítás, míg mások csak kényszerűségből kezdenek el elvitelre kiszolgálni, és nehéz eldönteni, hogy nem veszítenének-e kevesebbet azzal, ha továbbra is zárva tartanának.

MTI / EPA / ANSA / Fabio Frustaci

A Corrierének egy kávét utcán át kínáló báros azt magyarázta, ennek így semmi értelme, legalább azt engedélyezni kellene, hogy a vendéglátóhelyek asztalokat helyezzenek ki, ahol egymástól kellő távolságba le tudnak ülni az emberek.

Velencében pedig flashmobot szerveztek a vendéglősök és a boltosok, hogy így követeljék az újranyitás engedélyezését, ami eredetileg csak a következő szakaszban, június elején érkezne el. A dolog érthető: verőfényes napsütésben indult el a turisztikai szezon, és sehol egy turista. És mindeközben egész Venetóban 99 új fertőzöttet regisztráltak vasárnap, ami csekélynek számít ahhoz képest, hogy a negyedik leginkább fertőzött régióról beszélünk. Érthető tehát a vendéglősök türelmetlensége, bár azt nem lehet tudni, hány fertőzött lenne, ha Velencét megint elözönlenék a turisták tömegei.

Az egészségügyi minisztérium tanácsosa, Walter Ricciardi azt mondta,

a járványnak nincs még vége, két hetet adnak arra, hogy kiderüljön, tarthatók-e az új intézkedések. Ha ismét megugrik a fertőzöttek száma, akkor újra bezárják Olaszországot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!