szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vádirat szerint túlzó volt Garrett Rolfe reakciója, mivel a férfi, akit őrizetbe akart venni, és aki a sokkolóját megszerezve menekülni próbált, arccal előre futott, amikor rálőtt.

George Floyd halála
Rég nem látott tiltakozási hullámot okozott egy rasszista rendőri túlkapás az USA-ban. A rendőri intézkedés közben meghalt afroamerikai George Floyd haláltusájáról készült videó futótűzként terjedt a neten, zavargásokat váltva ki Minneapolisban és több más városban. Floyd szimbólumává vált a Black Lives Matter jogvédő mozgalomnak, újra napirendre emelve az intézményes rasszizmus problémáját.
Friss cikkek a témában

Tizenegy pontban emeltek vádat szerdán Garrett Rolfe ellen, aki agyonlőtt egy afroamerikai férfit a múlt héten az egyesült államokbeli Atlantában.

Az eset pénteken történt, amikor Rolfe és a társa igazoltatta a 27 éves Rayshard Brookst, aki kamerák tanúsága szerint több mint 40 percen át együttműködő volt velük: beismerte, hogy alkoholt fogyasztott, és hajlandó volt megfújni a szondát. Amikor azonban megpróbálták megbilincselni, dulakodás kezdődött, és Brooks kicsavarta az egyik rendőr kezéből a Taser elektromos sokkolót, majd megpróbált elfutni. Erre Rolfe agyonlőtte.

A rendőr elmondása szerint Brooks futás közben visszafordult, és célba vette a sokkolóval, amit a közelben lévő biztonsági kamera felvétele is megerősíteni látszik.

Hétfőn nyilvánosságra hozták a boncolás eredményét, amely szerint a férfit kétszer hátba lőtték, a halálát a vérveszteség és a belső szervek sérülése okozta.

A két fehér rendőr ellen belső eljárás indult, a szervnél 2013 októbere óta dolgozó Rolfe-ot elbocsátották, míg társát, a mindössze másfél éve szolgáló Devin Brosnant adminisztrációs munkakörbe helyezték át. Erika Shields rendőrfőnök a történtekre tekintettel még a hét végén lemondott.

Az eset egy gyorsétteremnél történt, amelyet azután egy tüntető szombaton felgyújtott. Aznap, majd vasárnap is tüntetések voltak a városban, a hatóságok csaknem negyven embert őrizetbe vettek. Az eset tovább szította az Egyesült Államokban már három hete tartó tüntetéshullámot, amelyet egy afroamerikai férfi, George Floyd rendőrségi intézkedés közbeni megölése váltott ki.

Felgyújtották az atlantai éttermet, ahol rendőrök agyonlőttek egy fekete férfit

Atlanta eddig is egyike volt azoknak az amerikai városoknak, ahol a tiltakozások tömegeket mozgósítottak.

Paul Howard kerületi ügyész szerdán közölte, hogy Garrett Rolfe-ot halálra vagy tényleges életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélhetik, mert a vádirat szerint Brooks „nem okozott közvetlen életveszélyt vagy súlyos sérülés veszélyét a rendőröknek”, és arccal előre futott előlük, amikor Rolfe rálőtt, vagyis utóbbi tette eltúlzott volt. A másik rendőr, Brosnan ellen három pontban emeltek vádat, köztük minősített súlyos testi sértésért, amiért rátaposott a földön fekvő, haldokló Brooks vállára – mondta az ügyész.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tóth Richárd Világ

„Amerika odáig jutott, hogy aki nem fehér, annak ott van a hátán a célkereszt”

Már George Floyd halála előtt is a mindennapok része volt a rendőri önkény Minneapolisban, de ez volt az utolsó csepp a pohárban. Egy ott élő magyar szerint ha most nem történik változás, minden örökre így marad. Interjú Kaiser Sárával, aki néhány utcára él és dolgozik onnan, ahol egy rendőr intézkedés közben megölte George Floydot.

Vándor Éva Élet+Stílus

Amerika most döbben rá, mit is jelentett Colin Kaepernick térdelése

Azok után, hogy egy fehér minneapolisi rendőr hosszú perceken át térdelt George Floyd nyakán, aki aztán bele is halt ebbe, Colin Kaepernick négy évvel ezelőtti tiltakozása nemcsak indokoltnak, hanem prófétainak is tűnik. A gesztus ma is ugyanolyan komplex, mint amikor az amerikaifutballista elkezdte a személyes harcát a rasszizmus és a rendőri erőszak ellen, de egyre többén kezdik megérteni, hogy mit is akart üzenni.