Tetszett a cikk?

Drámai helyzet alakult ki Szlovákiában, ahol a ragályosabb koronavírus-mutációk megjelenése miatt összeomlóban van az egészségügy: az összlakossághoz mérve a halottak száma északi szomszédunknál a legmagasabb és a kórházakban olyan rossz a helyzet, mint tavaly az olaszországi Bergamóban volt. Szlovákia működésbe hozta az EU polgári védelmi rendszerét és ennek részeként orvosokat és ápolókat kért az unió többi tagállamától.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Elsőként az osztrákok reagáltak, akik korábban már több országból egyebek mellett Olaszországból, sőt Montenegróból is vettek át betegeket. Bécsben bejelentették, hogy Szlovákiába vezényelnek több katonaorvost, illetve ápolót. Ausztria mellett Lengyelország és Magyarország is segítséget ígért, ám egyelőre nem tudni, a két V4-tagállam mivel járul hozzá a helyzet javításához.

AFP / JOE KLAMAR

Szlovákiában annak ellenére megállt az új fertőzések számának csökkenése, hogy érvényben vannak a magyarországinál jóval komolyabb korlátozó intézkedések. Az utóbbi napokban 2-3 ezer körül volt az újonnan regisztrált fertőzöttek száma – a csúcs január elején ötezer körül volt – s január második felében állt le a fokozatos esetszámcsökkenés. Az aktív esetek számának növekedése február második hetében kezdődött újra, s jelenleg már több mint húszezer aktív fertőzöttet tartanak számon az 5,5 millió lakosú országban.

A halottak száma meghaladja a hatezret, s az utóbbi napokban 80-120 között mozgott az új halálesetek száma. A kórházak is zsúfoltak, országszerte mintegy négyezer ember szorul intézményi ápolásra. Az amerikai Johns Hopkins egyetem statisztikája szerint február eleje óta a százezer lakosra jutó napi halálesetek száma Szlovákiában 1,68-ról 1,78-ra emelkedett, és ez azt jelenti, hogy északi szomszédunknál a világon a legmagasabb ez az arány.

AFP/JOE KLAMAR

Brit variáns a szomszédban

A válság oka egyértelműnek tűnik, az új fertőzések nagyobb részét a korábbi változatoknál jóval ragályosabb brit variáns okozza, itt az R-szám – az az adat, hogy egy fertőzött átlagosan hány embert képes megfertőzni – négy körül van, ami legalább ötven százalékkal nagyobb, mint a korábbi variációknál. „Az esetszámcsökkenés megállásának leglényegesebb oka az, hogy magas a brit mutáció aránya. A korábbi variánsok ellen még jól működött a lezárás, az új ellen ez már kevésbé hatékony” – mondta Marek Majdan szlovák epidemiológus, majd megismételte az államfő, Zuzana Caputová kérését, miszerint most az a legfontosabb, hogy a szlovák polgárok szigorúan tartsák magukat a korlátozásokhoz.

Majdan szerint az új variáns ellen a minél gyorsabb oltási program lehet a hatékony ellenszer. „Nagy-Britanniában már a lakosság 15 százalékát oltották be, s bár az oltási program a leginkább veszélyeztetett rétegekre terjedt ki, máris látjuk az esetszám visszaesését. Remélem Szlovákiában is így lesz majd” – magyarázta.  

Az oltási program felgyorsítását szolgálhatja, hogy egyre több szlovák illetékes szorgalmazza, a nyugati vakcinák mellett az orosz Szputnyik V-t is engedélyezzék az országban. „Igor Matovic újabban az antigéntesztek helyett az Európai Gyógyszerügynökség által még nem engedélyezett (mert nem is kérte senki az engedélyeztetését) orosz Szputnyik V vakcina sürgős beszerzésének szükségességével igyekszik port hinteni az emberek szemébe, hogy elterelje a figyelmüket a kormány járványkezelésének eredménytelenségéről” – írta a Bumm.sk. Az ellenzék szerint viszont nem lenne szabad olyan vakcinával beoltani a szlovák polgárokat, amelyet nem engedélyezett még az Európa Gyógyszerügynökség. „Tisztában vagyunk a lakosság oltás iránti igényével, de nagy könnyelműség lenne mindenféle ellenőrzés nélkül elkezdeni beadni a Szputnyik vakcinát. Először a legrangosabb szakmai hatósághoz kell fordulni, és lehetővé tenni, hogy felmérje a vakcinázás előnyeit és a szer minőségét" – közölte a Szabadság és Szolidartitás nevű párt.

AFP

A válsághelyzet miatt a kormány elhalasztotta az iskolák tervezett általános megnyitását: az oktatási intézményekbe csak azokban a megyékben lehet visszatérni, ahol viszonylag alacsony a fertőzöttek száma. A pozsonyi kormány egyébként legutóbb február 8-án hosszabbította meg negyven nappal a korlátozó intézkedéseket: ott a kijárási tilalom hajnali öt órától másnap hajnali egy óráig tart, és csak azok léphetnek ki érvényes negatív Covid-teszt nélkül az utcára, akik alapvető élelmiszereket, vagy szükségleti cikkeket vásárolnak, illetve egészségügyi intézménybe mennek. A munkába, illetve iskolába tartók csak negatív teszteredmény birtokában közlekedhetnek. Szigorúak a belépési szabályok is: kötelezően karanténba kell vonulnia mindenkinek, aki külföldről érkezik az országba. Az intézkedés a szlovák állampolgárokra is vonatkozik.

Válság alakult ki a temetkezés területén is. A Bumm.sk értesülései szerint az érsekújvári krematórium – amely a besztercebányai körzetet is kiszolgálja – kapacitáshiányra hivatkozva leállította a hamvasztásra küldött holttestek fogadását.

Egyelőre nem tudni, hogy az új variánsok komolyabb betegséget okoznak-e, mint a már ismert mutációk: egyes tanulmányok szerint a súlyos esetek aránya nem nő, viszont vannak olyan brit felmérések, amelyek szerint a szigetországban talált vírusváltozat esetében valamivel magasabb a súlyos szövődmények előfordulási esélye.

AFP / VLADIMIR SIMICEK

Szlovákia a vörös listán

A koronavírus-járvány súlyosbodása miatt Németország felvette Szlovákiát a veszélyes országok listájára, ami egyebek mellett azt is jelenti, hogy a tehergépkocsik szlovák állampolgárságú vezetői csak kétnaposnál nem régebbi Covid-teszt birtokában hajthatnak be Németország területére. A döntés ellen máris tiltakozott a szlovák külügyminisztérium, Ivan Korcok külügyminiszter szerint ez a döntés egyrészt súlyos következményeket okoz Szlovákiában, másrészt gyakorlatilag betarthatatlan. „Gazdaságaink szorosan egybefonódtak, ezért azt követelem, hogy tartózkodjunk azoktól a lépésektől, amelyek hasonló ellenlépéseket provokálhatnak és még inkább megzavarhatják a közös európai piac működését” – fenyegette meg közvetve Németországot a szlovák politikus. A németek egyébként Csehország és Ausztria ellen is léptek: a veszélyes mutációk bejutásának megakadályozása érdekében Berlin lezárta a határátkelők nagy részét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kókai Péter Világ

Orbán új kísérleti laborjában politikai kérdéssé vált a vakcina

A vakcinadiplomácia kifejezetten alkalmas a kínaiakkal való kapcsolatok építésére, ez most Szerbiában is bebizonyosodott, ahol a nyugati oltóanyagokat messze nem övezi olyan kormányzati rajongás, mint a Sinopharm vakcináját. Igaz, azokból nincs is annyi, mint a kínaiból.