Olasz felvonóbaleset: évek óta használhatták az eszközt, amely kiiktatta a vészféket

Egy szakértő 2014-ben készült fotóin már látható volt az úgynevezett villa.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Olasz felvonóbaleset: évek óta használhatták az eszközt, amely kiiktatta a vészféket

Már 2014-ben is alkalmazták azt az eszközt az észak-olaszországi Stresa település és a Mottarone-hegy között működő drótkötélpályás felvonón, amely kiiktatta a rendszerbe szerelt vészféket – állítja egy szakértő, aki erről felvételeket is közzétett.

A felvonó egyik kabinja május 23-án elszabadult, leszakadt és a földbe csapódott. A benne lévő 15 utas közül 14 elhunyt, csak egy ötéves kisfiú élte túl a történteket, súlyos sérülésekkel.

Michael Meier, aki éveken át dolgozott ebben az iparágban, többször is ellátogatott a mottaronei felvonóhoz mint az efféle szerkezetek lelkes rajongója. A BBC beszámolója szerint a férfi azt mondta a német közszolgálati médiumnak, a ZDF-nek, hogy a 2014 januárja és 2018 júniusa között ott készített videóin is felfedezte a villa formájú fém eszközt (forchettone). Felvételeiből a YouTube-ra is fekerült egy összeállítás:

Az ügyön dolgozó nyomozók szerint elkerülhető lett volna a tragédia, ha működik a vészfék. Az ugyanis azonnal rögzítette volna a felvonókabint, amint elpattant a kábel, amely fölfelé húzta a közel 1500 méter magas Mottarone csúcsa felé. Így azonban a fülke, amely már egészen közel járt a felső végállomáshoz, a fő tartókábelen folyamatosan gyorsulva a völgy felé kezdett siklani, nekicsapódott a szerkezetet tartó egyik pilonnak, majd húsz métert zuhant, és a lejtős talajon további tíz métert gurult, mielőtt néhány fa törzsében elakadt.

A ZDF azt közölte, hogy a felvételeket átadták az olasz ügyészségnek, miután kikérték róla egy másik, svájci szakértő, Gabor Oplatka véleményét. A mérnök professzor szerint a felvonó üzemeltetőinek mostanáig szerencséjük volt.

Az ügyben eljáró ügyész, Olimpia Bossi korábban azt közölte, hogy a villás elemet azért alkalmazták az üzemeltetők, mert meg akarták akadályozni, hogy a vészfék folyton aktiválódjon, így a felvonó leálljon, amikor működés közben rendellenességek jelentkeznek.

Olasz felvonóbaleset: Nem baleset, hanem gyilkosság történt az áldozatok hozzátartozói szerint

Egy bíró vasárnapra virradóra szabadlábra helyezett három embert, akiket a baleset ügyében őrizetbe vettek. Donatella Banci Buonamici megállapította, hogy a cég műszaki igazgatójának, Enrico Perocchiónak és a drótkötélpálya üzemeltetési igazgatójának, Luigi Nerininek a bűnösségére nincsenek bizonyítékok. A szolgáltatási igazgató, Gabriele Tadini házi őrizetbe került.

A három férfit azután vették őrizetbe, hogy Tadini a nyomozók előtt beismerte, hogy kikapcsolt egy vészfékezési rendszert, amely megakadályozhatta volna a tragédiát. A bírónő úgy ítélte meg, hogy a férfi megpróbálta a hibát részben a két felettesére tolni, miután „elképesztő hanyagságból teljességgel semmibe vette az emberéleteket”.

Marcello Perillo, Tardini ügyvédje szerint a védence nem bűnöző, és pedig sosem engedte volna, hogy a felvonó embereket szállítson, ha sejtette volna, hogy a vontatókötél elszakadhat. Azt nem mondta az ügyvéd, hogy a villa mióta volt használatban.

A baleset egyetlen túlélője, az ötéves izraeli Eitan Biran a szüleit, a kétéves öccsét, valamint édesanyja nagyszüleit is elvesztette. Orvosai hétfőn arról számoltak be, hogy már nincs életveszélyben, egy torinói kórházban ápolják.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?