szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ügyben indult vizsgálat során azonban a hatóság éppúgy rendben találtak mindent, mint Magyarországon.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Nem cáfolta a Pegasus kémszoftver Izraelen belüli használatát az izraeli igazságügyi minisztérium vizsgálata – írta meg a Guardian. A lap cikke szerint az igazságügyi minisztérium vizsgálata megállapította, hogy a rendőrök bírói engedélyek birtokában alkalmazták a szoftvert. A vizsgálat ténye és eredménye attól igazán jelentős, hogy mindeddig az izraeli hivatalos szervek nem ismerték el, hogy bevetették a kémszoftvert Izraelben.

A vizsgálat egy komoly visszásságra is rávilágított, korábban ugyanis a szoftvert gyártó NSO azt állította, hogy a Pegasus sem amerikai, sem izraeli telefonszámok ellen nem működik.

Az igazságügyi minisztérium azt követően indított vizsgálatot, hogy egy oknyomozó portál megállapította: újságírókat, üzletembereket és tüntetések szervezőit is megfigyelték a kémszoftverrel, ugyanúgy, ahogy a korábbi miniszterelnök, Benjamin Netanjahu korrupciós ügyének vádlottjait, tanúit, a volt miniszterelnök fiát – természetesen mind engedély nélkül. A lap szerint 26 olyan embert találtak, akiket annak ellenére figyeltek meg, hogy nem gyanúsították meg őket bűncselekménnyel.

A magyarországi Pegasus-vizsgálat ugyancsak erre az eredményre jutott, amikor arra kereste a választ, hogy jogszerű volt-e a magyar célpontok megfigyelése. Az üggyel kapcsolatban Péterfalvi Attilával, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökével készített kollégánk interjút, ezt ide kattintva olvashatja el:

 

Péterfalvi a Pegasus-vizsgálatról: A megfigyelések indokai nem tűntek kamunak

Nem igaz, hogy a Pegasus licencszerződése szerint a kémszoftver kizárólag a terrorizmus és a szervezett bűnözés gyanúja esetén vethető be - mondja a hvg360-nak adott interjúban Péterfalvi Attila, a Pegasus-jelentést készítő Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke. Állítja, minden vizsgált esetben alapos volt gyanú.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!