szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai politikus a helyzet tárgyalásos rendezésére szólított fel, ugyanakkor szerinte a NATO keleti terjeszkedésének Oroszországra gyakorolt negatív hatására is oda kell figyelni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel telefonon egyeztetett kínai kollégája, Vang Ji. Erről a kínai állami média magyarul is közzétett egy rövid hírt, de ebben egyetlen konkrétumot tartottak fontosnak hangsúlyozni, nevezetesen, hogy Tajvant részüknek és az ottani helyzetüket belügynek tekintik.

CNN viszont azt írja a külügy közleményére hivatkozva: Vang arról is beszélt, hogy az ukrajnai események olyan irányba haladnak, amit Kína nem szeretne látni. Szerintük ugyanis a krízist párbeszéddel és tárgyalással kellene rendezni. Egyúttal arra kérte az Egyesült Államokat, a NATO-t és az EU-t, hogy folytassanak egyenrangú párbeszédet Oroszországgal.

A kínai államtanácsos szerint emellett „oda kell figyelniük a NATO folyamatos keleti terjeszkedésének Oroszország biztonságára gyakorolt negatív hatására”.

Elmondása alapján Kína minden, a helyzet deeszkalációjára és politikai rendezésére irányuló erőfeszítést támogat, viszont ellenez minden, a diplomáciai megoldás elősegítésével ellentétes lépést, amelyek „olajat öntenek a tűzre”.

Blinken a hívásban hangsúlyozta, hogy Moszkva „nagy árat fog fizetni” az előre megtervezett, ki nem provokált és indokolatlan háborúja miatt, közölte Ned Price külügyi szóvivő. Hozzátette, hogy „a világ figyeli, mely országok állnak ki a szabadság, az önrendelkezés és a szuverenitás alapértékei mellett”.

A háború minden fontos eseményéről olvashat percről percre tudósításunkban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!