szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem akarják elfoglalni Ukrajnát – bizonygatja az orosz külügy. Mintha lecsavarták volna a "nácimentesítő" propaganda hangerejét.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nem szerepel az orosz "különleges hadművelet" feladatai között a fennálló ukrán kormány megdöntése, jelentette be Marija Zaharova orosz külügyi tisztviselő. A Meduza.io – az egyik utolsó független orosz hírforrás – tudósítása szerint Zaharova azt is egyértelművé tette, hogy nem céljuk sem Ukrajna elfoglalása, sem az állam megsemmisítése. Mindezt a külügyminisztériumi tisztviselő azért tartotta fontosnak tisztázni, mert szerinte

rengeteg dezinformációt terjesztenek a nyugati titkosszolgálatok.

Zaharova arra nem tért ki, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és az ukrán kormány megbuktatására maga Vlagyimir Putyin orosz államfő szólította fel az ukrán hadsereget két héttel ezelőtti, közvetlenül az orosz invázió előtt elmondott beszédében. Putyin szavai szerint könnyebb lenne ugyanis megegyezni egy új kormánnyal, "mint ezekkel a drogosokkal és neonácikkal, akik bevették Kijevet".

AFP / SERGEI GUNEYEV

Azóta számos más orosz vezető politikus is az ukrajnai puccs – illetve az ország "nácimentesítése" – mellett szállt síkra. Zaharova mostani kijelentése ezért is figyelemre méltó, mivel az orosz álláspont puhulását jelezheti. Szintén erre utalhat, hogy legutóbbi nyilatkozatában Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő Ukrajna legitim államfőjének ismerte el Zelenszkijt.

Noha az orosz nyilatkozatok sokszor ellentmondásosak, az orosz–ukrán tárgyalások legutóbbi, hétfői fordulóján is mintha lekerült volna a napirendről a kormányváltás/nácimentesítés követelése. Így Ukrajnának "már csak" azt kellene elfogadnia Moszkvától, hogy a Krím félsziget az oroszoké, a donyecki és a luhanszki szakadár "népköztársaságok" pedig függetlenek, továbbá Ukrajna alkotmányban rögzíti semlegességét, feladva a NATO-tagság tervét.

Az orosz invázió legfrissebb fejleményeit percről percre tudósításunkban követheti:

Az USA visszautasíthatja a lengyel MiG-ajánlatot, romlik a helyzet Csernobilban - percről percre az orosz-ukrán háborúról

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!