Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A legújabb, Oroszország elleni szankciók részeként betiltják a luxuscikkek európai exportját Oroszország felé, közölte az Európai Bizottság elnöke, Ursula Von der Leyen pénteken, a G7-es országok megegyezése alapján.
Az Euronews szerint az elnök úgy fogalmazott,
aki fenntartja Putyin háborús gépezetét, az ne élhessen fényűző életet, miközben másokra bombák hullanak.
A lap emlékeztet: a pénteki szankciók már a negyedik, az orosz agresszió ellen irányuló intézkedési csomagot jelentik. Ennek részeként a G7-es országok (köztük Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Kanada és Japán) megszüntették Oroszország kedvező kereskedelmi feltételeit is.
Az Euronews azt írja, az államok most arra törekednek, hogy Oroszország ne vehesse igénybe a továbbiakban az IMF és a Világbank hiteleit sem, valamint kitartanak a Putyin-közeli oligarchák vegzálása mellett is.