szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orosz rakétavetőből lőtték ki a rakétákat. A vákuumbombának is nevezett fegyver használatát a genfi egyezmény tiltja.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Twitterren jelent meg a szakadár donyecki népköztársaság csapatainak az a videója, amin az látható, hogy a termobárikus rakétákat lőnek ki egy orosz gyártmányú TOS-1A rakétavetőből. A BBC szerint a felvétel hiteles.

A termobarikus fegyverek sokkal pusztítóbbak, mint a hasonló méretű hagyományos robbanószerek. A vákuumbombának is nevezett fegyver használatát a genfi egyezmény tiltja.

A működésének a lényege, hogy oxigén segítségével generál sokkal nagyobb robbanást, mint a hagyományos szerkezetek. A működése két részből áll: az első fokozat egy finom anyagból, jellemzően szénalapú üzemanyagból vagy apró fémrészecskékből álló aeroszolt juttat ki. A második fokozat meggyújtja ezt a felhőt, aminek hatására egy tűzgömb jön létre, hatalmas lökéshullámot és vákuumot kiváltva. A robbanás gyakorlatilag megsemmisíti az emberi testet.

Termobárikus fegyverrel támadtak az oroszok az ukránokra - de mi ez, és miért olyan veszélyes?

Egy rettegett fegyvert, úgynevezett vákuumbombát vetett be az orosz hadsereg hétfőn Ukrajnában - legalábbis az ország washingtoni nagykövete szerint. A fegyver használatát a genfi egyezmény tiltja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!