szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A vádirat szerint 20 millió euró kenőpénzt fizetett ki az osztrák Swietelsky-Wiebe-Takenaka konzorcium, hogy ők nyerjék a Bukarest–Konstanca vasútvonal felújítására kiírt tendert.

Első fokon nyolc és fél év börtönbüntetésre ítélte a román legfelsőbb bíróság Sebastian Vladescu (a képünkön középen) volt pénzügyminisztert, akit kétrendbeli vesztegetés elfogadásában és befolyással való üzérkedésben találtak bűnösnek.

A csütörtökön kihirdetett ítélet nem jogerős, a vádlott fellebbezhet. Ugyanabban az ügyben Cristian Boureanu volt törvényhozót is négy év és három hónap szabadságvesztésre ítélték, akárcsak Mircea Ionut Costeát, az Eximbank volt vezérigazgatóját, aki 7 év börtönbüntetést kapott. Constantin Dascalut, a román közlekedési minisztérium volt államtitkárát öt és fél év szabadságvesztéssel sújtották.

A korrupcióellenes ügyészség által összeállított vádirat szerint a vádlottak 2005 és 2017 között kenőpénzt kértek az osztrák Swietelsky-Wiebe-Takenaka cégek alkotta osztrák konzorciumtól, hogy ebben az időszakban a konzorciumnak ítéljék a Bukarest–Konstanca vasútvonal felújítására kiírt különböző közbeszerzési pályázatokat. A vádhatóság szerint az osztrák cég összesen 20 millió euró kenőpénzt fizetett a vádlottaknak. Ez utóbbiakat Josef Hornegger üzletember, az osztrák konzorcium képviselője buktatta le, aki korábban egy, ettől az ügytől elkülönített, másik ügyben elismerte, hogy megvesztegette a vádlottakat, köztük Vladescut is. Az üzletember a beismerésnek köszönhetően három év felfüggesztett börtönbüntetést kapott és 1,1 millió euró kifizetésére kötelezte őt a román bíróság.

A vádhatóság szerint a kenőpénz a Vladescu által irányított, vagy hozzá közel álló, adóparadicsomokban bejegyzett cégekhez került fiktív szerződések révén.

Sebastian Vladescu 2005 és 2007 között, majd 2009 és 2010 között volt pénzügyminiszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

A magyar korrupció előre megy, nem hátra: már Románia és Kína is tisztább nálunk

Az EU második legkorruptabb országa Magyarország, de csak azért csúsztunk le az első helyről, mert Bulgáriában még többet romlott a helyzet, mint itthon – erre az eredményre jutott a Transparency International friss Korrupcióérzékelési Indexe. A többi visegrádi országtól látványosan leszakadtunk, és a helyzet a válság alatt csak rosszabb lett.