szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kijev továbbra is kész Oroszországgal tárgyalni – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton, egy nappal a kelet-ukrajnai Kramatorszk pályaudvarát ért rakétacsapás után.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Készek vagyunk harcolni és ezzel párhuzamosan keresni a diplomáciai lehetőségeket a háború leállítása érdekében” – jelentette ki az ukrán elnök a Kijevbe és várhatóan Bucsába is ellátogató Karl Nehammer osztrák kancellárral közösen tartott sajtóértekezletén.

„Ukrajna mindig is azt mondta, hogy készen áll a tárgyalásokra és megragad minden lehetőséget a háború leállítására. Ezzel párhuzamosan azonban sajnos azt látjuk, hogy nagy harcok, egyesek szerint döntő ütközetek előkészületei folynak Kelet-Ukrajnában” – fogalmazott Zelenszkij. Hozzáfűzte, hogy nemcsak Kelet-, hanem Dél-Ukrajnában is az orosz csapatok és fegyverzetek koncentrációját figyelik meg, és szerinte az orosz csapatok Ukrajna újabb területeinek elfoglalására készülnek.

Az oroszoktól lopták a benzint, hogy működjön a csernobili hűtés

A BBC közölt riportot az oroszok által otthagyott Csernobilról.

Nehammer, aki találkozott Vitalij Klicskóval, Kijev polgármesterével is, a sajtókonferencián kifejtette: „az Európai Unióban folytatjuk a szankciók kivetését Oroszország ellen mindaddig, amíg a háborúnak vége nem lesz”. A kancellár hozzátette: a héten hozott büntetőintézkedések „nem az utolsók” és „mindaddig amíg emberek halnak meg, minden szankció elégtelen”.

Ausztria a gázszükséglete 80 százalékát Oroszországból szerzi be, és Bécs eddig ellenállt a gázimport leállítását szorgalmazó követeléseknek. A szombati sajtókonferencián, újságírói kérdésre válaszolva, Nehammer leszögezte: „a szankciók akkor hatékonyak, ha azokat érintik, akik ellen irányulnak, és nem azokat gyengítik, akik e szankciókat hozzák”.

Von der Leyen: Úgy tűnik háborús bűnöket követtek el az orosz erők

Az Európai Bizottság elnöke a helyszínen tájékozódott a bucsai mészárlásról, és több ukrán vezetővel is tárgyalt Kijevben. Olaf Scholz német kancellár a háborús bűnök elkövetőinek felelősségre vonásáról beszélt egy kampánygyűlésen.

Közben szombaton folytatódott a polgári személyek kimenekítése Kramatorszkból, amelynek pályaudvarát pénteken érte orosz rakétatámadás. A rakétatámadást túlélő és az éjszakát a városközpontban egy protestáns templomban töltő menekülteket mikrobuszokkal és kisteherautókkal szállították el a városból.

A kelet-ukrajnai hatóságok igyekeznek kimenekíteni a térségből a polgári személyeket. A Kramatorszktól 100 kilométerre nyugatra fekvő Lozovában eddig mintegy 15 ezren hagyták el a települést és 50 ezren várnak kimenekítésre Oleh Szinehubov, a megye katonai közigazgatási vezetője szerint. Az evakuálásokat gépkocsikkal és vasúton szervezik.

Az orosz-ukrán háborúról szóló tudósításunkat itt olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!