szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hétvégén elkezdődött a civilek evakuálása a mariupoli Azovsztal acélműből. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij vasárnap bejelentette, hogy körülbelül száz civilt sikerült evakuálni, azonban még több százan várnak kimenekítésre. Akik kijutottak, rettenetes körülményekről számoltak be.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Több sikertelen próbálkozás után már körülbelül száz civilt (Moszkva szerint 126-ot) sikerült kimenekíteni az orosz csapatok által körbevett mariupoli acélgyárból.  A vasárnapi evakuálást egy tűzszüneti időszakban hajtották végre, az ukrán hatóságok pedig a hétfői folytatásban reménykednek. A kimenekített civileket az ukrán fennhatóságú Zaporizzsjába terveznek szállítani hétfőn, egyelőre azonban Bezimennébe, egy Mariupoltól körülbelül 30 kilométerre fekvő (egyébként orosz fennhatóságú) faluba szállították, ahonnan az oroszok ígérete szerint szabadon tovább utazhatnak majd.

Natalia Usmanova, egy, az acélműből kimenekített civil vasárnap a bunkerben töltött időszakról mesélt a Guardian című lapnak. A 37 éves nő elmondta, szörnyű félelemmel küzdött – attól tartott, hogy az építmény nem tud ellenállni a támadásoknak.

„Amikor a bunker remegni kezdett, hisztérikus voltam, ezt a férjem tanúsíthatja. Nagyon aggódtam, hogy beomlik.” – mondta Usmanova. Említette emellett az oxigénhiányt, és az ezzel járó félelmet. „Túl rég nem láttuk a napot” – mondta a nő, aki két hónapot töltött az orosz támadás sújtotta Mariupol acélműve alatt.

„A buszon azt mondtam a férjemnek „Vászja, nem kell többé zseblámpával mennünk a mosdóba? Nem kell többet vödröt használnunk?” – mondta a kimenekítést követően.

Az evakuáltak között voltak gyerekek, sőt, hathónapos kisbaba is. Egy kimenekített hölgy arról is beszélt, hogy nem állt rendelkezésükre elegendő élelmiszer.

A gyerekek mindig éhesek voltak. Mi, felnőttek tudunk várni.”

– mondta a GlobalNews videójában.

Szvatoszlav Palamar, az Azov ezred parancsnokhelyettese az AP News-nak elmondta, örül, hogy elkezdődött az evakuálás, a civilek jelenléte ugyanis megnehezíti a harcot. Hozzátette, hogy nincs elég víz, a levegőben pedig bomló tetemek szaga terjeng.

A vasárnapi evakuálást követően este folytatódott a bombázás, az még kétséges, hogy ez befolyásolja-e a kimenekítés folytatását. Becslések alapján körülbelül ezer civil és kétezer katona rekedt még az acélmű földalatti bunker-rendszerében, azonban az élelmiszer-, víz- és gyógyszertartalékok kimerülőben vannak. Az evakuáció további részleteit biztonsági okokból egyelőre nem teszik közzé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!