szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Talán már a saját propagandistái sem hiszik el az orosz vezetésről, hogy alkalmas kezelni a kialakult helyzetet.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Igen szürreális időnként belepillantani az orosz propagandagépezet működésébe. A minap például egy beszélgetős műsorban a Rosszija 1-es csatornán a résztvevők azt fejtegették, hogy egy Berija (képünkön, ölében Sztálin lányával, Szvetlanával, a háttérben pedig maga Sztálin látható) típusú szervezőzsenire lenne szüksége az orosz gazdaságnak. Persze könnyű lenne ezt elütni azzal, hogy Berija egy tömeggyilkos volt és őt akarják vissza ezek az őrültek, viszont sokkal érdekesebb a kontextusa ennek a beszélgetésnek.

Itt ugyanis arról van szó, hogy a kialakuló hiánygazdaság miatt lenne szükség egy szervezőzsenire, mivel a Nyugat abban reménykedik, hogy a túlárazott és hozzáférhetetlen áruk miatt kialakul egy 1917 októberi, vagy 1991 augusztusi (itt a Mihail Gorbacsov elleni puccskísérletre utaltak) helyzet és ennek megakadályozásához kellene egy új Berija. Magyarán lehet, hogy nem is Berija emlegetése itt az igazán érdekes, hanem az, hogy Oroszország jelenlegi vezetéséből ezen képességeket tulajdon propagandistáik sem nézik ki.

Lavrentyij Pavlovics Berija egyébként a szovjet állambiztonság vezetője volt, és ebben a minőségében engedelmes végrehajtója volt a sztálini terrorgépezetnek. Sztálin halála után egy rövid ideig a Szovjetunió nem hivatalos vezetője volt, de utolérte sorsa és politikai ellenfelei pontosan ugyanúgy számoltak le vele, mint ahogyan azt ő tette annak idején másokkal. Koholt vádak alapján letartóztatták, halálra ítélték és kivégezték.

Az ideális, keménykezű, problémamegoldó vezérről való ábrándozás azért is izgalmas, mert nem sokkal korábban írtunk arról, hogy az orosz propaganda egyik zászlóshajójának tekinthető lenta.ru-n is meglepően erős kritikák jelentek meg, amelyek nem csak az orosz hadsereg teljesítményét, de Vlagyimir Putyin személyét is támadták.

Az orosz–ukrán háború eseményeiről tudósító hírfolyamunkat alább találja:

Putyin beszéde: Amerika csatlósai fenyegetik az országot - percről percre a háborúról

Május kilencedikén, azaz hétfőn szeretne győzelmet hirdetni Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajna felett, azonban az ország nem adta meg magát, a harcok folyamatosak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fülöp István Világ

A Russia Today orosz propagandatévé mindenütt ugyanazokkal a ravasz módszerekkel dolgozik

Stephen Hutchings nemzetközi orosz média- és kulturális szakértő, a Manchesteri Egyetem professzora hétfőn reggel tartott online előadást az orosz állami propaganda nemzetközi terjesztésének egyik zászlóshajója, a Russia Today (RT) globális közvéleményre gyakorolt hatásáról. A beszélgetés a bécsi székhelyű Forum for Journalism and Media szervezésében zajlott.