szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ukrán elnök csütörtök éjjel a frissen megszavazott, 40 milliárd dolláros amerikai háborús segélyt is kommentálta: szerinte az segít előrébb hozni a győzelmüket, és ugyanolyan fontos, mint a fegyverek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„A megszállók még nagyobb nyomást próbálnak helyezni ránk. Az ott maga a pokol, és ez nem túlzás. Folyamatos csapások érik Odessza térségét és Ukrajna középső városait. A Donbasz teljesen megsemmisült”

– mondta csütörtök éjjeli beszédében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Miután az orosz erők Kijev környékéről kénytelenek voltak elvonulni, Oroszország a Luhanszk és Donyeck megyéből álló Donyec-medencében, a Donbaszban összpontosítja erőit, és próbál minél nagyobb területet ellenőrzése alá vonni. Véget érni látszik viszont az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol ostroma, ahol a még ukrán kézen lévő Azovsztal acélműben orosz közlés szerint 1730 ukrán harcos adta meg magát. A területet ellenőrző Moszkva-barát szakadárok vezetője szerint ez az ott lévő ukrán fegyveresek mintegy felét jelentheti. A gyártelepen védekező Azov-ezred parancsnokhelyettese egy mindössze 18 másodperces videóüzenetben annyit közölt, hogy ő és az ezred más vezetői az Azovsztalban vannak. „Folyamatban van egy bizonyos művelet, de ennek részleteit nem fogom elárulni” – mondta Szvjatoszlav Palamar.

Az Egyesült Államok a napokban rekordméretű, 40 milliárd dolláros támogatást hagyott jóvá Ukrajna megsegítésére. A világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7-csoport pedig további 18,4 milliárd dollárt ígért Ukrajnának. Zelenszkij szerint ez előrébb hozza a győzelmet, és „ugyanolyan fontos, mint a fegyverek, amelyeket kapunk”.

Amerikai illetékesek azt közölték, hogy az Egyesült Államok olyan rakétákat akar eljuttatni Ukrajnába, amelyekkel az ukrán haderő képes megtörni az orosz tengeri blokádot. Antony Blinken amerikai külügyminiszter azzal vádolta meg Oroszországot, hogy fegyverként használja az egész világ ellen az élelmiszert, s túszul ejtette Ukrajna terményeit, amely így nem csak az ukránokhoz nem jut el, hanem több millió emberhez sem világszerte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!