szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Álló ovációval fogadták a davosi konferencia résztvevői Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszédét, aki teljes olajembargót és az Oroszországgal való kereskedelem beszüntetését kérte.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Ez az a pillanat, amikor eldől, hogy a nyers erő fogja-e uralni a világot” – a The Guardian beszámolója szerint így kezdte virtuális beszédét az ukrán elnök a svájci Világgazdasági Fórum megnyitóján, amelyben „maximális szankciók” bevezetésére szólította fel az országok vezetőit:

  • teljes olajembargót,
  • az orosz bankok kitiltását a globális rendszerekből,
  • az orosz IT szektor elhagyását,
  • és a kereskedelem beszüntetését

sürgette. Szerinte ezzel Oroszországot és más államokat is el lehetne riasztani attól, hogy az ukrajnaihoz hasonló brutális inváziót indítsanak szomszédaikkal szemben. „Azzal, hogy Oroszország háborús bűnösök hazájává válik, más potenciális agresszorok is felbátorodhatnak” – mondta Zelenszkij, majd arra emlékeztette a résztvevőket, hogy 1938-ban a nyugati hatalmak tálcán kínálták Csehszlovákiát Hitlernek a háború elkerülése érdekében. A nemzetközi szervezetek támogatását azért fontos megszereznie az ukrán elnöknek, hogy Oroszország minél nagyobb gazdasági nyomás alá kerüljön, és szóba se kerülhessen olyan egyezmény, mint a II. világháborút megelőző müncheni.

Zelenszkij arról is beszélt, hogy a háború kirobbanása óta Ukrajnát óriási gazdasági veszteségek érték, „több tízezer létesítmény semmisült meg, egész városokat és iparágakat kell újjáépítenünk”.  Úgy fogalmazott: ha már februárban megkapták volna a szükséges fegyvereket és politikai támogatást, tízezrek életét lehetett volna megmenteni. A háború ráadásul nem csak Ukrajna gazdaságát érinti: az orosz blokád alá került élelmiszerexport miatt súlyos globális élelmiszerválságra lehet számítani.

„Ukrajna kifut az időből. Egészen biztos vagyok abban, hogy senki sem tudja, mennyi ideje van hátra Európának vagy a világnak. Épp ezért nem szabad elveszíteni azt a nemzetek közötti egységet, ami Oroszországot a leginkább aggasztja” – üzente zárásképp a konferencián megjelent vezetőknek Zelenszkij, majd hozzátette: hogy minden reggel azzal a gondolattal kell felkelniük, hogy „Mit teszek ma Ukrajnáért?” – idézte tudósításában a The Guardian.

A davosi világcsúcstalálkozón Oroszország képviselői nem vehettek részt és az Orosz Házat is átalakították az „Orosz Háborús Bűnök Házává”, amelyben idén az üzleti kezdeményezések helyett az orosz hadsereg bűnlajstromát lehet megtekinteni.

Indul Davos - hó és globális együttműködés nélkül

Két év szünet után új időpontban rendezik meg a világ leghíresebb gazdasági fórumát, amelynek központi témája az ukrajnai háború - nincs azonban konszenzus abban, hogy ezzel a gazdaságban mit is lehet kezdeni.

Az orosz–ukrán háborúról szóló folyamatos tudósításunkat itt követheti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!