szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az oroszok mellett a fehéroroszok, a kirgizek és a Közép-afrikai Köztársaság áll a tervezet megfúrása mögött.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Véres gyémánttá nyilváníthatták volna az Oroszországból származó nyersgyémántokat, de az érintett fél és szövetségesei tiltakozása miatt ez nem fog bekövetkezni.

A gyémántkitermelés és -kereskedés nyomon követésére, illetve etikai vizsgálatára még 2003-ban hoztak létre egy felügyeleti szervet, ez az úgynevezett kimberley-i folyamat szerinti tanúsítási rendszer (Kimberley Process Certification Scheme, KPCS). A KP definíciója konfliktusgyémántnak – ezt a köznyelv "véres gyémántként" ismeri – nevezi azokat a gyémántokat, melyekkel a legitim kormányok megdöntésén munkálkodó lázadó mozgalmakat pénzelik.

A KP tevékenységét ellenőrző civil szervezet, a KP Civil Society Coalition évek óta szorgalmazza, hogy bővítsék a kategória definícióját, és vegyék bele az "állami szereplőket" is, hogy szükség esetén az orosz gyémántokat is véres gyémántnak lehessen minősíteni. Ezt a törekvést egyes KP-tagállamok is támogatják.

Az orosz–ukrán háború miatt most ismét felmerült a definíció kibővítése. A Reuters betekintést nyert a KP belső levelezésébe, eszerint Ukrajna, az EU, Ausztrália, Nagy-Britannia, Kanada és az USA szerette volna felvenni a témát a június 20-24 között Botswanában megrendezendő, következő KP-csúcs napirendi pontjai közé. A május 20-i keltezésű levélben egy órát szántak volna a téma megvitatására. Ezt a következő levelek szerint Oroszország, Fehéroroszország, a Közép-afrikai Köztársaság és Kirgizisztán együttes tiltakozása miatt kivették a tervből.

"Zsákutcában találtuk magunkat" – sommázta tömören a helyzetet a botswanai KP-elnök, Jacob Thamage június 9-i levelében, melyben azt sürgette a tagállamoknak, hogy találják meg a közös hangot.

(Guardian)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!