szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ukrajna nagy erőkkel dolgozik azon, hogy újraélessze dunai kikötőit, ahonnan nagyobb tételben tud gabonát exportálni. A német kereskedelmi és ipari kamarák szövetsége közben amiatt aggódik, hogy az oroszok leállítják a gázszállításokat az Északi Áramlat 1 vezetéken. Eközben az oroszok már a tartalékosaikat mozgósítják.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Több nagykövetet, így a budapestit is felmentette Zelenszkij

Ljubov Nepop hat éve volt a posztján, a háború kitörése után élesen bírálta a magyar kormányt.

 

Váratlanul felmentették Ukrajna budapesti nagykövetét

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök több nagykövetet is elmozdított a helyéről.

Percről percre
Sorrend megfordítása

Kijevbe utazna Ferenc pápa

Ha egészségi állapota engedi, akár már augusztusban elutazhat Kijevbe a pápa, aki hisz benne, hogy látogatásának pozitív hatása lenne.

Kijevi látogatást fontolgat a pápa, akár már augusztusban utazhat

Kijevbe utazna Ferenc pápa, hisz benne, hogy pozitív hatása lenne. Az utazás még nem biztos, de nincs kizárva, hogy még augusztusban megvalósul, ha a pápa egészségi állapota engedi.p>

Tüzérségi tűz alá vették szombaton több donyecki ukrán várost is az oroszok

Rakétatalálatokat jelentett Pavlo Kirilenko, a körzet ukrán kormányzója szombaton a donyecki

  • Druzsivkából, ahol egy kórházat, egy kultúrházat, lakóépületeket és egy játszóteret értek találatok;
  • Szlovjanszkból, ahol egy lakóház omlott össze, maga alá temetve az ott lakót;
  • Csaszovoj Jarból, ahol egy vasútállomást lőttek, több embert megsebesítve;
  • Hirnyikből, ahol elektromos vezetékek szakadtak le, lakóépületek és a helyi infrastruktúra károsodott, és megsérültek ketten;
  • Szvitlodárból, amelynek több részét is érték lövedékek. (Guardian)

Oroszország Ukrajna közelében vonja össze tartalékosait

Oroszország mozgósítja tartalékos egységeit, és Ukrajna közelében vonja össze őket, hogy készen álljanak a jövőbeli hadműveletekhez – jelentette a Reuters a brit hadsereg felderítésére hivatkozva. Az új orosz gyalogsági egységeket várhatóan olyan raktárakból előszedett MT-LB páncélozott járművekkel látják majd el, amelyeket hosszú távra készleteztek be korábban.

Az orosz gázszállítások kieséséről tartanak a németek

A német ipari és kereskedelmi kamarák szövetsége (DIHK) súlyos gazdasági következményekre figyelmeztet az orosz gázszállítások teljes kiesése esetére. A DIHK nem zárja ki, hogy ilyen esetben a téli hónapokban akár kétszámjegyű százalékos gazdasági teljesítménycsökkenés is bekövetkezhet – mondta Peter Adrian elnök a dpa hírügynökségnek.

"Néhány hónapon belül összeomolhat a gázellátásunk" (...) Sajnos azzal a forgatókönyvvel is kell számolnunk, hogy a karbantartási leállás után, július 21-étől egy ideig nem érkezik gáz az Északi Áramlat-1-ből. Ez katasztrófa lenne" – mondta az elnök, aki szerint a tervezett németországi cseppfolyósítottföldgáz (LNG)-terminálok csak télre lesznek üzemképesek.

Az Északi Áramlat-1 balti-tengeri vezeték éves karbantartása hétfőn kezdődik, általában tíz napig tart, de sokan aggódnak, hogy Oroszország nem fogja újranyitni a gázcsapot.

Gáz nélkül sok vállalatnak le kellene állítania a termelést, és akkor "olyan gazdasági visszaesést fogunk látni, amely nagyon különbözik attól, amit a pénzügyi válság idején tapasztaltunk" - fogalmazott a DIHK elnöke. Európát nem csak a gázhiány, hanem általában energiakáosz fenyegeti, és nem csak a háború miatt, erről itt olvashat bővebben:

Vészesen körvonalazódik az egész Európát fenyegető energiakáosz

Németország attól retteg, hogy két hét múlva már annyi gáz se jön az oroszok hozzájuk befutó csővezetékén, mint eddig. A norvég tengeri fúrótornyok munkásai majdnem még nagyobb krízist szítottak, kormányuk az utolsó pillanatban regulázta meg őket. Franciaországban viszont már az utolsó utáni pillanatban akarja menteni a menthetőt a kabinet, ott az atomerőművekkel van olyan nagy baj, hogy azt külföldön is meg fogják érezni.

Újraéleszti dunai kikötőit Ukrajna

Zajlik már az ukrán dunai kikötők helyreállítása és kibővítése, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak ahhoz, hogy Ukrajna képes legyen búzát exportálni. A világ élelmezésében komoly szerepet játszó ukrán gabona exportja számottevően visszaesett azóta, hogy február közepén Oroszország megtámadta délnyugati szomszédját, és blokád alá vette a fekete-tengeri hajózást. Az utóbbi évtizedekben alig használt és elhanyagolt dunai kikötők részben megoldást jelenthetnek a gabonaexport számára, ám az ukrán illetékesek szerint a fenyegető globális élelmiszerhiányt csak úgy lehetne megelőzni, ha újranyílnának a tengeri útvonalak – olvasható a brit Guardian beszámolójában.

Pénteken közel 13 ezer menekült érkezett Ukrajnából

Pénteken 6798 ember lépett be Magyarországra az ukrán-magyar határszakaszon, a román-magyar határon belépők közül pedig 6200-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság szombaton. Közülük 228 embernek állítottak ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Vonattal 307 ember - köztük 106 gyerek - érkezett az ukrajnai háború elől menekülve Budapestre. (MTI)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!