szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kreml szóvivője szerint kivárják, míg megváltozik az ukrán elnök véleménye, vagy hogy egy új ukrán elnök meggondolja magát.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Rendeletet adott ki az ukrán elnök arról, hogy mindaddig lehetetlen tárgyalni Oroszországgal, amíg Vlagyimir Putyin az elnöke. Volodimir Zelenszkij korábban többször figyelmeztette a Kremlt, hogy Ukrajna újabb területeinek annektálása esetén végképp lehetetlenné válnak a tárgyalások.

Arról is rendelkezett az ukrán elnök, hogy tovább kell erősíteni országa védelmi képességeit. Ő, Ruszlan Sztefancsuk házelnök és Denisz Smihal miniszterelnök a múlt pénteken aláírta Ukrajna NATO-csatlakozási kérelmét.

Zelenszkij lépése nyomán Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő azt közölte: Oroszország megvárja, hogy a jelenlegi ukrán elnök álláspontja megváltozzon vagy a következő ukrán elnök más állásponton legyen a Moszkvával folytatott tárgyalások ügyében.

„Nem, a tárgyalásokhoz két fél kell” – felelt Peszkov arra a kérdésre, hogy lehetséges-e megállapodás a hivatalos Kijev részvétele nélkül. – „Most vagy megvárjuk, hogy a jelenlegi elnök megváltoztassa az álláspontját, vagy kivárunk egy másik elnököt, aki más álláspontot képvisel az ukrán nép érdekében.”

A szóvivő arra a kérdésre, hogy mit gondol az orosz-ukrán konfliktus Elon Musk milliárdos által felvetett rendezési tervére, úgy felelt: „nagyon pozitívnak”, hogy olyasvalaki, mint Musk, békés megoldást keres a helyzetre.

„Musk sok elképzelése figyelmet érdemel. Ami azonban a népszavazást illeti, a lakosok már kifejezték véleményüket, és (ez) már nem is változhat” – mondta. A milliárdos azt javasolta, hogy a Krím maradjon Oroszország része, de a Donyec-medencében, valamint Herszon és Zaporizzsja megyékben tartsanak új népszavazást az ENSZ égisze alatt és hogy biztosítsák a Krím vízellátását, Ukrajnának pedig a semleges státuszt.

Kommentálta Peszkov a londoni The Times című napilap cikkét is, amely szerint a NATO arra figyelmeztette a szövetség tagjait, hogy Oroszország atomkísérleteket végezhet Ukrajna határán, a Fekete-tengeren. „A nyugati média, a nyugati politikusok, az államfők most túlzásba viszik a nukleáris retorikai gyakorlatot. Mi ebben nem akarunk részt venni” – közölte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

Wall Street Journal-vélemény: Nagyon is valós Putyin atomfenyegetése

Az oroszok elrettentése fokozza a kockázatot, hogy az Egyesült Államok belekeveredik a fegyveres viszályba. De semmiképpen nem szabad lebecsülni az orosz veszélyt, mert nagyon is elképzelhető, hogy a Kreml nukleáris eszközt robbant Ukrajnában, írja Walter Russel Mead, a Hudson Intézet neves elemzője, a New York-i Bard College professzora a Wall Street Journalban.