szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ugyan a Dnyeper nyugati partján álló orosz csapatok egyre súlyosabb ellátási nehézségekkel kénytelenek megküzdeni, ám a terület kiürítése kisebb logisztikai bravúrt igényelne, amihez az aláfestő zenét az ukrán tüzérség szolgáltatná.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Még kedden, az Ukrajnában harcoló orosz csapatok alig néhány napja kinevezett főparancsnoka Szergej Szurovikin (képünkön, középen) hadseregtábornok arról beszélt az orosz sajtónak, hogy „nehéz helyzet alakult ki” a Herszoni területen, és támogatta a helyi, oroszpárti hatóságok döntését a civilek evakuálásáról – írja a brit védelmi minisztérium.

Igen szokatlan, hogy egy olyan magas rangú tisztviselő, mint Szurovikin negatív híreket közöljön a „különleges katonai műveletről” és leginkább arra utalhat, hogy az orosz vezetés komolyan fontolóra vette a Dnyepertől nyugatra eső területek kiürítését.

Igen ám, de ez nem ígérkezik könnyű menetnek, ugyanis egy 1000 méter széles folyón kellene átvinni rendezetten ehhez a csapatokat úgy, hogy a folyón átívelő hidak mindegyikét súlyosan megrongálta az ukrán tüzérség. A műveletet így leginkább csak a Herszon mellett nem rég elkészült pontonhíd, valamint a folyó több pontján működő kompegységek segítségével lehet majd végrehajtani.

Persze kulcsfontosságú lesz a hadművelet időzítése is, hiszen annak meglehetősen csekély a valószínűsége, hogy az ukrán tüzérség mindezt úgy nézné végig, hogy közben nem tesz semmit.

Putyin mai bejelentése után nem a megszállt területek, hanem Oroszország élete változik meg gyökeresen

Hadiállapotot vezetett be Vlagyimir Putyin az Oroszország által a közelmúltban annektált négy ukrajnai megyében, ám ez a gyakorlatban nem sokat jelent, hiszen Herszon, Zaporizsja, Donyeck és Luhanszk megyékben már hónapok óta valódi háború - és nem különleges katonai művelet - zajlik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!