szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lengyelországban növelték a hadsereg készültségi szintjét, miután az ukrán határ közelében rakéta csapódott be, melynek során két ember meghalt. Az oroszok tagadják, hogy rakétát lőttek volna Lengyelországra. Noha Amerika és a NATO is vizsgálódik még, Volodomir Zelenszkij ukrán elnök biztos az oroszok támadásában. A NATO-nagykövetek szerdán találkoznak Lengyelország kérésére.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Lengyelország növeli a hadsereg készültségi szintjét az ukrán határ közelében történt robbantás miatt - jelentette be a lengyel kormány ülése után Piotr Muller kormányszóvivő. (A "robbantás" szót a Guardian tudósítása szerint használta.)

Megerősítette, hogy két ember meghalt.

A lengyel kormány mérlegeli, hogy beindítsa-e a 4. cikkelyt, amely alapján össze kellene hívni egy NATO-találkozót, miután "területi integritásuk, politikai függetlenségük vagy biztonságuk" veszélybe került.

Mit válaszolhat Varsó és a NATO a Lengyelországban becsapódott orosz rakétákra?

A lengyel kormány fontolóra vette, hogy a NATO alapszerződés 4. cikkelyének értelmében azonnali konzultációkat kezdeményeznek, miután meg nem erősített hírek szerint két orosz rakéta Lengyelország területén csapódott be, s az incidensben két ember életét vesztette. A rakéták Oroszország számára igencsak rossz pillanatban tévedtek lengyel területre.

Muller azután beszélt erről, hogy Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök összehívta a nemzetbiztonsági irodát, az ülésen a hadsereg és a rendőrség vezetői is részt vettek, 9-től pedig ülésezett a kormány.

Lengyelország kérésére a NATO-nagykövetek szerdán találkoznak - közölte két európai diplomata a Reuters hírügynökséggel. Az egyik diplomata azt mondta, hogy a szövetség óvatosan fog eljárni, és időre van szüksége ahhoz, hogy ellenőrizze, pontosan hogyan történt az incidens.

Az oroszok tagadnak

A legnagyobb példányszámú politikai napilap, a Gazeta Wyborcza online kiadása 19.35-kor számolt be arról, hogy 15.40-kor orosz rakéta csapódott be az ukrán határtól 10 km-re fekvő Przewodów faluban egy gabonaszárító mérlegén álló traktorba. Már akkor közölték, hogy két ember meghalt.

Amerikai hivatalos források ezt nem erősítették meg, de az AP hírügynökség beszámolt róla. Artis Pabriks lett védelmi miniszter is, aki Twitter-bejegyzésében hangsúlyozta, hogy NATO-tagállam területét érte támadás, és részvétét fejezte ki. Szolidaritását nyilvánította az észt külügyminisztérium is.

Hasonlóan számolt be az eseményekről az Onet hírportál. A konzervatív Rzeczpospolita napilap online oldala óvatosabb, tisztázatlan eredetű robbanásról ír a tűzoltóság nyilatkozata alapján. A független, amerikai tulajdonú TVN24 hírtévé is az AP-re hivatkozik, de hozzáteszi, hogy a Pentagon nem erősítette meg, hogy orosz rakétákról van szó.

Patrick S. Ryder dandártábornok, a Pentagon szóvivője a BBC szerint azt mondta, komolyan veszik és vizsgálják a jelentéseket. Miután az információk még nem támasztják alá a rakétatámadást, nem akar spekulálni, vagy hipotézisekbe bocsátkozni, de hangsúlyozta,

ami a biztonsági kötelezettségvállalásainkat és az 5. cikkelyt illeti, kristálytisztán kijelentettük, hogy a NATO minden egyes centiméterét meg fogjuk védeni.

A Fehér Ház is azt közölte a Reuters hírügynökséggel, hogy nem tudja megerősíteni az eltéved orosz rakétákról szóló információkat, de együttműködik Lengyelországgal. Az Amerikai Külügyminisztérium pedig azt közölte, "hihetetlenül aggasztó" a helyzet.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kedd este beszélt Andrzej Duda lengyel elnökkel, és részvétét fejezte ki a történtek miatt. A Twitteren azt írta, a NATO figyelemmel kíséri a helyzetet, a szövetségesek hamarosan konzultálnak. "Fontos, hogy minden tényt megállapítsanak."

Ezután Duda elnök Joe Biden amerikai és Volodomir Zelenszkij ukrán elnökkel is beszélt telefonon.

Ursula von der Leyen bizottsági elnök is Tweetelt. Azt írta, "riadalmat keltettek a Lengyelországban történt robbanásról szóló hírek, az ukrajnai városokra mért hatalmas orosz rakétacsapást követően." Részvétét fejezte ki a történtek miatt, és támogatásáról valamint szolidaritásáról biztosította a lengyeleket és ukránokat.

Ő is hozzátette, hogy vizsgálják a történteket és szorosan együttműködnek Lengyelországgal.

Noha egyelőre nincs semmilyen hivatalos adat, Volodomir Zelenszkij ukrán elnök azt állítja, orosz rakéták csapódtak be Lengyelországban, amelyeket oda is céloztak. A Reutersnek azt mondta, ezzel jelentősen eszkalálódott a helyzet, Oroszország a közös biztonságot támadta, cselekedni kell.

Az orosz védelmi minisztérium közleményben tagadta, hogy rakétákat lőttek volna Lengyelország területére, a jelentéseket "szándékos provokációnak" nevezte, amivel csak a helyzetet akarják eszkalálni.

Úgy fogalmaztak,

"az ukrán-lengyel államhatár közelében lévő célpontokra orosz rakéták nem mértek csapást. A lengyel média által a Przewoduv faluban lévő helyszínről közzétett roncsoknak semmi közük az orosz fegyverekhez".

Közben az orosz állami média azt terjeszti, hogy valójában ukrán rakéták csapódtak be Lengyelországban, bár ezt semmi nem alapozza meg.

Eltévedhetett egy rakéta?

Bár hivatalos verzió még nincs, egyre többen fogalmazzák meg, hogy itt nem szándékos támadásról volt szó.

A lengyel ZET rádió riportere, Mariusz Gierszewski (aki eredetileg arról írt, hogy kóbor orosz rakéták csapódtak be Lengyelországban) kedd késő este már azt írta a Twitteren, hogy egy ukránok által lelőtt rakéta maradványai csapódhattak be Kelet-Lengyelországban. Ezt a "szolgálatoknál lévő forrásaira" hivatkozva írta le.

A BBC diplomáciai tudósítója közben arról írt, Oroszországnak nem volt érdeke megtámadni Lengyelországot.

Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő az M1-en azt mondta, Oroszországnak nem érdeke megtámadni Lengyelországot, itt eltévedt rakétákról lehet szó, amivel eredetileg ukrán célpontokat akartak lőni.

Orbán összehívta a védelmi tanácsot

Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár a Twitteren nyolc óra előtt néhány perccel azt közölte, hogy a Barátság kőolajvezeték leállása és a lengyelországi rakétabecsapódás miatt Orbán Viktor miniszterelnök este 8 órára összehívta a Védelmi Tanács ülését a Karmelita kolostorba.

Az ülés után, este 9 körül Szalay-Bobrovniczky Kristóf az M1-en azt mondta, a Barátság kőolajvezetékkel kapcsolatban a kormány úgy tudja, nem a vezetéket érte találat, hanem egy transzformátorállomást, azonban kőolaj egyelőre nem érkezik.

A Lengyelországot ért rakétacsapásról pedig azt mondta,

egyelőre pontosan nem tudni, hogy mi történt, de minden NATO-tagállam nyugalomra inti állampolgárait.

A miniszter azt is elmondta, hogy most a kormány figyelemmel kíséri a fejleményeket. A Magyar Honvédség most is készen áll, hogy azonnal tudjon reagálni, ha bármi is történne – tette hozzá.

11 előtt tweetelt Novák Katalin köztársasági elnök is, aki azt írta, nagyon sok a bizonytalanság a rakétatámadással kapcsolatban, de egy biztos: Magyarország Lengyelország mellett áll.

Az orosz erők kedd délután nagyszabású rakétatámadást indítottak Kijev, illetve egész Ukrajna ellen, elsősorban energetikai létesítményeket támadtak. Az ukrán elnök kedd délután egy Telegramon megosztott videóban arról beszélt, hogy valószínűleg még nincs vége az oroszok mai légicsapás-sorozatának, de hozzátette, hogy az országa ezt is túl fogja élni.

Percről percre tudósításunkat itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!