szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Legalább 80 rakétát lőttek ki az oroszok, elsősorban energetikai létesítményeket támadtak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az orosz erők kedd délután nagyszabású rakétatámadást indítottak Kijev, illetve egész Ukrajna ellen, elsősorban energetikai létesítményeket támadtak. Az ukrán elnök kedd délután egy Telegramon megosztott videóban arról beszélt, hogy valószínűleg még nincs vége az oroszok mai légicsapás-sorozatának, de hozzátette, hogy az országa ezt is túl fogja élni.

Az Ukrán Fegyveres Erők Légierejének szóvivője szerint Ukrajna területe fölött kedden legalább 80 rakétát lőttek ki az oroszok,  amelyek létfontosságú infrastrukturális objektumok ellen irányultak, de lakóépületeket is eltaláltak. Azt is közölte, hogy a keddi támadás a rakéták számát tekintve nagyobb volt, mint az október 10-ei, amiről így meséltek a kijeviek lapunknak:

"A bombázás már nem ijeszt meg, csak feldühít bennünket" - kijevieket kérdeztünk az újabb támadásokról

Régóta tart a háború, ezért már megszokták a légvédelmi szirénákat és a támadásokat a kijeviek, bár a hétfői naphoz hasonló készültséget a háború kirobbanásakor tapasztaltak csak. Kijevben élőket kérdeztünk arról, hogyan élték meg a hétfői napot, amikor az oroszok rakétákat zúdítottak a fővárosra.

Herman Haluscsenko ukrán energetikai miniszter közölte, hogy a keddi tömeges orosz rakétatámadás néhány, Ukrajnával szomszédos ország energiarendszerére is hatással lehet. "Ez a támadás nemcsak Ukrajna energiarendszerét érintheti, hanem néhány szomszédunkét is" - írta Facebook-bejegyzésében. Kiemelte, hogy az energiarendszernek a mostani támadása volt a legmasszívabb a háború kezdete óta.

Andrij Szadovij, Lviv polgármestere arról számolt be a közösségi médiában, hogy az általa vezetett város 80 százaléka áram nélkül maradt és nincs melegvíz sem.

Moldovai miniszterelnök-helyettes, Andrej Spina a Telegramon azt írta kedden, hogy tömeges áramkimaradásra kell számítani az országban, mivel az Ukrajnát ért rakétatámadás miatt egyik távvezeték automatikusan lekapcsolt.

A keddi rakétatámadásr Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is reagált a Facebookon, az M1 pedig bejelentette, hogy a Barátság kőolajvezeték is leállt, mert találat érte az áramellátót a belorusz-ukrán határon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!