szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A hírszerző szervezet operatív részlegének igazgatóhelyettese, David Marlowe szerint az oroszok ukrajnai háborúja súlyos kudarcot vallott, és ez a nyugati titkosszolgálatok számára tartogathat kiaknázandó lehetőségeket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Putyin pályája csúcsán állt egy nappal az invázió megkezdése előtt” – mondta el a Washington melletti George Mason egyetemen tartott beszédében David Marlowe, a CIA operatív részlegének igazgatóhelyettese. Marlowe szerint az orosz elnök ekkor még egyszerre tudott nyomást gyakorolni Ukrajnára, befolyásolni a NATO-t, és demonstrálni a világ számára, hogy Oroszország egy félelmetes nagyhatalom. „Mostanra ennek minden egyes elemét sikerült tönkretennie.”

„Olyan oroszokat keresünk világszerte, akiket ez legalább annyira felháborít, mint minket” – jelentette ki, majd hozzátette: „Megnyitottuk a boltot”.

Ahogyan a Wall Street Journal írja, Marlowe egy régi, kipróbált veteránja a CIA-nek, aki kiválóan beszél arabul és a cégnél Közel-Kelet specialistának számít, aki több hírszerző állomást is vezetett 30 éves CIA-s pályafutása során.

Marlowe elképzelései egybevágnak a lap által megkérdezett volt hírszerzők véleményével, akik szintén arról beszéltek, hogy sok oroszt ábrándított ki a Putyin által indított háború, és ezek az emberek akár a CIA-val való együttműködésre is nyitottak lehetnek, beszéljünk akár elégedetlen katonatisztekről, vagy a szankciók miatt komoly pénzeket bukó oligarchákról, üzletemberekről, vagy csak olyan egyszerű állampolgárokról, akik kénytelenek voltak elmenekülni az országból.

Azt persze nem tudni, hogy van-e alapja mindennek, vagy csak egy kis CIA-s hencegéshez van szerencsénk, ugyanakkor tény, hogy az utóbbi hónapok során az ukrajnai hadjárattal párhuzamosan egy kémháború is zajlik Európában és a világban. A kontinens kormányai (pl. Németország, Bulgária, Franciaország, Ausztria) több száz kémgyanús orosz diplomatát utasítottak ki országaikból, míg a Kreml Moszkvában és más orosz városokban is igyekszik korlátozni az amerikai diplomáciai jelenlétet.

Az MI6, a brit külföldi hírszerző szolgálat vezetője, Richard Moore idén nyáron azt mondta, hogy a több száz feltételezett orosz kém kiutasítása komolyan visszavetette a Kreml hírszerzési műveleteit.

A tisztviselők sokkal kevesebbet mondtak az Ukrajnán belüli hírszerzési műveletekről, bár jelenlegi és egykori nyugati tisztviselők elmondták, hogy a CIA és az MI6 személyzete is a terepen tartózkodik, kiképzést és egyéb tevékenységeket végeznek. A részletek nem nyilvánosak, és egyik szolgálat sem beszél a külföldi műveleteiről.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Kijev nagy részén továbbra sincs áram, az Egyesült Államok újabb 400 millió dolláros katonai segítséget küld Ukrajnába - a háború hírei

Az ukrán elnök ismét elítélte az országa energiahálózata ellen zajló orosz támadást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!