szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia elnök felszólította Kínát, hogy ne szállítsanak fegyvert az oroszoknak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Április elején Kínába utazik Emmanuel Macron – jelentette be a francia elnök hivatala szombaton. Macron egyúttal felszólította Pekinget, hogy segítsen nyomást gyakorolni Oroszországra az „agresszió beszüntetése és a béke megteremtése érdekében”.

A tény, hogy Kína vállalja a részvételt a béketeremtést célzó erőfeszítésekben, mindenképpen jó dolog

– jelentette ki Macron azután, hogy Kína pénteken közzétett egy 12 pontos béketervet, amiben tárgyalásokra és politikai megoldásra szólított fel.

Macron ugyanakkor arra kérte Kínát, hogy ne szállítson semmilyen fegyvert Oroszországnak, és segítsen nyomást gyakorolni Moszkvára, hogy soha ne vessen be se vegyi, se atomfegyvert, és a tárgyalások előtt állítsa le az agressziót.

Az a félelem, hogy Kína az oroszoknak fegyvert szállítana, nem a francia elnökben merült fel először: Vang Ji kínai államtanácsos nemrégiben európai körutat tett, aminek végén Moszkvába is ellátogatott, viszont előtte találkozott Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel (valamint Orbán Viktorral és Szijjártó Péterrel) is. Blinken már akkor kifejezetten arra kérte őt, hogy ne szállítsanak fegyvereket Oroszországnak.

Az amerikai vezetés óva inti Kínát attól, hogy segítsen az oroszoknak

Az amerikai külügyminiszter arra figyelmeztette Kínát, nehogy fegyvereket adjon Oroszországnak és ne segítsen többé abban, hogy Moszkva kijátszhassa a szankciókat. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!