szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A férfi ügyében Joe Biden amerikai elnök is szót emelt tavaly júliusi szaúd-arábiai látgatása során, szaúdi emberi jogi aktivisták szerint pedig a férfi kiszabadulása Washington Rijádra gyakorolt nyomásának a következménye.

A szaúdi hatóságok kiengedték kedden a börtönből azt a szaúdi-amerikai kettős állampolgárt, akit rendszerkritikus Twitter-üzenetei miatt ítéltek el. Családja szerint a 72 éves Saad Ibrahim Almadi ellen az utazási tilalom továbbra is érvényben van, így a férfi jelenleg Rijádban tartózkodik. Almadi fia, Ibrahim a Reuters hírügynökségnek megerősítette, hogy apja ellen minden vádat ejtettek, és most az utazási tilalom feloldásáért küzdenek.

Almadi az Egyesült Államokban tett közzé a szaúdi rezsimet bíráló üzeneteket, bár fia szerint csupán "mérsékelt bírálatokról" volt szó. Almadit 2021 novemberében vették őrizetbe, amikor két hétre Szaúd-Arábiába utazott, és tavaly októberben ítélték el a többi között terrorizmus finanszírozásának, valamint zavargás szításának vádjával. A bíróság előbb 16 év börtönbüntetést szabott ki rá, majd az ítéletet a fellebbviteli bíróság 19 évre módosította. Fia korábban a sajtónak azt mondta, hogy apját az őrizet során meg is kínozták.

Almadi ügyében Joe Biden amerikai elnök is szót emelt tavaly júliusi szaúd-arábiai látgatása során, szaúdi emberi jogi aktivisták szerint pedig a férfi kiszabadulása Washington Rijádra gyakorolt nyomásának a következménye.

Szaúd-Arábiában nem először ítéltek el valakit a közösségi médiában közzétett megjegyzései miatt: korábban két szaúdi nőt ítéltek 45, valamint 35 év börtönbüntetésre, ők a vád szerint „arra használták az internetet, hogy megzavarják a társadalmat”, illetve egy jogászprofesszort halálra is ítéltek azért, mert a Twitteren és a WhatsAppon keresztül a királysággal kapcsolatosan „ellenséges nézeteket” terjesztett.

(Képünkön Saad Ibrahim Almadi (j.) a fiával, Ibrahimmal 2021 júniusában egy floridai nyaraláson)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vándor Éva Élet+Stílus

Még mindig nehezen tudja elmagyarázni a Forma–1, hogy mit is keres Szaúd-Arábiában

Feszengő pilóták, parádézó olajsejkek, lábbal tiport emberi jogok. A Dzsiddában rendezett nagydíj aligha mondható a versenynaptár fénypontjának, Szaúd-Arábia azonban egyre szorosabban köti magához a Forma–1-et. A pilótáknak közben nem marad más, mint hogy versenyezzenek, és időről időre elmondják, mennyire fontosak az emberi jogok.