szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pentagonból kiszivárgó dokumentumokból egy sokkal súlyosabb incidens bontakozik ki, mint amiről a brit védelmi miniszter októberben beszélt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Egy orosz vadászgép tavaly majdnem lelőtt egy brit felderítőgépet - írja a Washington Post azok alapján a dokumentumok alapján, amelyek a Pentagonból szivárogtak ki. Az anyagok hitelessége kérdéses, több esetében felmerült, hogy manipulálták.

A kiszivárgott katonai dokumentumban mindenesetre az szerepel, hogy a baleset szeptember 29-én a Krím partjainál következett be majdnem.

A brit védelmi miniszter, Ben Wallace októberben beszámolt az incidensről a parlament előtt, ahol arról beszélt, egy orosz vadászgép "rakétát bocsátott ki" a Fekete-tenger feletti nemzetközi légtérben járőröző, fegyvertelen brit kémrepülőgép közelében.

Wallace akkor azt mondta, hogy az Egyesült Királyság nem tekinti az esetet szándékos eszkalációnak, hanem műszaki hiba miatt történt. Moszkvát is azzal vádolta, hogy meggondolatlanul cselekedett.

Ehhez képest a kiszivárgott Pentagon-dokumentumban úgy fogalmaznak, majdnem lelőtték az RC-135-ös felderítőgépet. A jelentés szerint az incidens jelentősebb volt, mint azt korábban nyilvánosságra hozták, és közvetlenül bevonhatta volna az Egyesült Államokat és a NATO-szövetségeseket az ukrajnai háborúba - írta a Post. A NATO-szerződés 5. cikke szerint ugyanis az egyik tag elleni fegyveres támadás a szövetség egésze elleni támadásnak minősül.

Amerikai védelmi tisztviselők nem kommentálták  a kiszivárgott dokumentum tartalmát, ahogyan a washingtoni brit nagykövetség sem. Oroszország nem reagált a kommentárra vonatkozó megkeresésre.

A dokumentum egyébként több más esetet is részletez, ahol orosz repülőgépek és amerikai, brit és francia repülőgépek október és február közötti felderítő repüléseken találkoztak.

(via Guardian)

Kapcsolt képünk illusztráció

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!