szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Moszkva az elmúlt hónapokban agresszív katonai toborzási kampányt folytatott, miközben Kijev a kelet-ukrajnai hónapok óta tartó patthelyzetet követően offenzívára készül.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Idén eddig több mint 100 ezren jelentkeztek az orosz hadseregbe – közölte Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, miközben Moszkva önkénteseket próbál toborozni az ukrajnai offenzívához. A Guardian az AFP-re hivatkozva írta, hogy Medvegyev azt állította:

Január 1. és május 19. között 117 400 embert vettek fel a fegyveres erők soraiba szerződéses alapon és önkéntes alakulataink részeként."

Tavaly szeptemberben Vlagyimir Putyin elnök "részleges" katonai mozgósítást jelentett be - a második világháború óta az elsőt Oroszországban -, ami sokként érte az érintetteket és tízezreket késztetett menekülésre az országból.

Mivel Moszkva nem volt hajlandó bejelenteni egy második mozgósítási akciót, ehelyett hatalmas PR-kampányt választott, és reméli, hogy pénzügyi ösztönzőkkel csalogathatja a seregbe az oroszokat. Egyes becslések szerint

Moszkva 400 000 önkéntest próbálhat meg toborozni.

Szergej Sojgu védelmi miniszter decemberben azt mondta, hogy 1,5 millióra kell növelni a harcoló állomány létszámát. Nyugati becslések szerint mintegy 150 ezer orosz és mintegy 150 ezer ukrán katona halt meg és sebesült meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!